Paszporty POLITYKI

Ziemowit Szczerek

Literatura: Ziemowit Szczerek

Leszek Zych / Polityka
Nagroda za przewrotną i wspaniale napisaną książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”.

Paszport POLITYKI w kategorii „Literatura” otrzymał Ziemowit Szczerek – za przewrotną i wspaniale napisaną książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna.

Urodził się w 1978 r. w Radomiu. Jest absolwentem prawa i nauk politycznych, dziennikarzem w portalu Interia.pl, prowadzi raport dotyczący Europy Środkowej i Wschodniej. W 2010 r. ukazał się wspólny zbiór opowiadań Marcina Kępy i Szczerka „Paczka Radomskich”, który był literackim portretem Radomia. W 2013 r., oprócz nominowanej książki, w wydawnictwie Znak ukazała się jego alternatywna historia Polski „Rzeczpospolita zwycięska”. W tej wizji Polska wygrała wojnę, stała się pogromcą Niemiec i potęgą europejską uprawiającą kolonializm.

Szczerek przez wiele lat podróżował po Ukrainie. Z tych obserwacji powstała niezwykła książka „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, łącząca schemat powieści drogi z reportażem spod znaku gonzo. Książka jest krzywym zwierciadłem, w którym mogą się przejrzeć Polacy, autor pokazuje bowiem, jak podróż na Ukrainę pomaga leczyć nasze kompleksy.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rejmer, Ziemowit Szczerek

Polityka 3.2014 (2941) z dnia 14.01.2014; Paszporty POLITYKI 2013; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Ziemowit Szczerek"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Nauki mistrza Kongfuzi

Chiński komunizm chciał odesłać nauki mistrza Kongfuzi na śmietnik historii, ale sam schodzi ze sceny. Za to autorzy azjatyckiego cudu gospodarczego chętnie kłaniają się duchowi Konfucjusza.

Adam Szostkiewicz
05.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną