Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Ziemowit Szczerek

Literatura: Ziemowit Szczerek

Leszek Zych / Polityka
Nagroda za przewrotną i wspaniale napisaną książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”.

Paszport POLITYKI w kategorii „Literatura” otrzymał Ziemowit Szczerek – za przewrotną i wspaniale napisaną książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna.

Urodził się w 1978 r. w Radomiu. Jest absolwentem prawa i nauk politycznych, dziennikarzem w portalu Interia.pl, prowadzi raport dotyczący Europy Środkowej i Wschodniej. W 2010 r. ukazał się wspólny zbiór opowiadań Marcina Kępy i Szczerka „Paczka Radomskich”, który był literackim portretem Radomia. W 2013 r., oprócz nominowanej książki, w wydawnictwie Znak ukazała się jego alternatywna historia Polski „Rzeczpospolita zwycięska”. W tej wizji Polska wygrała wojnę, stała się pogromcą Niemiec i potęgą europejską uprawiającą kolonializm.

Szczerek przez wiele lat podróżował po Ukrainie. Z tych obserwacji powstała niezwykła książka „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, łącząca schemat powieści drogi z reportażem spod znaku gonzo. Książka jest krzywym zwierciadłem, w którym mogą się przejrzeć Polacy, autor pokazuje bowiem, jak podróż na Ukrainę pomaga leczyć nasze kompleksy.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rejmer, Ziemowit Szczerek

Polityka 3.2014 (2941) z dnia 14.01.2014; Paszporty POLITYKI 2013; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Ziemowit Szczerek"
Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną