Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Nudny koniec świata

Recenzja spektaklu: „Koniec świata w Breslau”, reż. Agnieszka Olsten

„Koniec świata w Breslau”, reż. Agnieszka Olsten „Koniec świata w Breslau”, reż. Agnieszka Olsten Krzysztof Bieliński / materiały prasowe
Burdelowo-kokainowy Wrocław epoki międzywojnia, a całość kończy pretensjonalna i wyświechtana wizja nadchodzącego Jeszcze-Większego-Zła, czyli faszyzmu.

Ponad trzy godziny to dla reżyserki Agnieszki Olsten zbyt mało, by rzetelnie opowiedzieć fabułę kryminału retro Marka Krajewskiego czy skonstruować wiarygodne psychologicznie postaci. Zamiast tego mamy pretensjonalne wizje okrucieństwa i przemocy, opatrzone gry z popkulturą i żenujące, nic niewnoszące do spektaklu interakcje z widzami (wyciąganie na scenę, by wcielili się w tłum imprezowiczów czy wysyłanie po kwiaty). Pod wielkim napisem „Breslau”, w wysmakowanej scenografii Olafa Brzeskiego, toczy się śledztwo w sprawie trupów z doczepionymi kartkami z kalendarza. Toczy się niemrawo, bo radcę kryminalnego Eberharda Mocka (Konrad Imiela) bardziej niż praca pochłaniają problemy z bratankiem, z młodą, wiecznie roznegliżowaną i rozerotyzowaną żoną (Pola Błasik), impotencja, obsesja spłodzenia potomka, alkoholizm i wybuchy agresji. W tle burdelowo-kokainowy Wrocław epoki międzywojnia, a całość kończy pretensjonalna i wyświechtana wizja nadchodzącego Jeszcze-Większego-Zła, czyli faszyzmu.

Koniec świata w Breslau, według powieści Marka Krajewskiego, reż. Agnieszka Olsten, Wrocławski Teatr Współczesny

Polityka 22.2015 (3011) z dnia 26.05.2015; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Nudny koniec świata"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kolejny zjazd Lewicy. Tkwi w pułapce, a przed nią scenariusze złe i jeszcze gorsze

Pokiereszowana w kolejnych wyborach Lewica już wie, że kręci się w kółko i w najlepszym razie czeka ją dalszy dryf. Ale kręcić się będzie nadal, bo ma do wyboru jedynie scenariusze złe i jeszcze gorsze.

Rafał Kalukin
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną