Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

W kolorze sepii

◊ ◊ ◊ ◊ ◊

Kto widział „Sługę dwóch panów” pokazywaną w Warszawie kilka lat temu przez Piccolo Teatro di Milano, do Teatru Studio, gdzie wyreżyserował ją Rimas Tuminas, szedł pełen obaw.

Sztuka Goldoniego w mistrzowskiej reżyserii Giorgio Strehlera to grane w zawrotnym tempie, z cyrkową zręcznością, pełne gagów i muzyki czarujące widowisko. Próba naśladownictwa równałaby się samobójstwu. Na szczęście Tuminas, legenda litewskiego teatru, poszedł swoją drogą.

Na scenie obok tradycyjnego dla komedii dell’arte podestu, na którym toczy się akcja, ustawiono walizki, motyw rozpoznawczy teatru Litwina. W ich cieniu – w kontekście odchodzenia, przemijania – rozgrywać się będzie licząca sobie kilkaset lat komedia pomyłek, przebieranek, piętrowych qui pro quo, zagubień i szczęśliwych odnalezień się kochanków, rozpisana na postacie-typy: przemądrzałego Doktora, stetryczałego Pantalona i sprytnego Truffaldina, który dla podwójnego zysku decyduje się służyć naraz dwóm nawzajem o sobie niewiedzącym panom.

Króluje szeroki gest, nie brak dowcipów słownych i sytuacyjnych, w których przodują gubiący się w swoich kłamstewkach Truffaldino Wojciecha Zielińskiego, zramolały Pantalon Andrzeja Mastalerza czy zmuszona ukrywać się w męskim przebraniu, pełna temperamentu Beatrice Agnieszki Grochowskiej. A jednak całość ogląda się z uczuciem melancholii, jak pożółkłą fotografię, obrazek ze świata, który przeminął.

O przedstawieniu Strehlera historyk teatru prof. Zbigniew Raszewski napisał, że jest „tak piękne, że nie istnieje”. Tuminasowi udała się ta sama sztuka.

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną