Ludzie i style

MiędzyPomorze

Pomorskie opowieści Ziemowita Szczerka

Promenada w Ustce Promenada w Ustce Ryszard Nowakowski / Forum
Zewsząd, jak to w Polsce, ryczał chaos napisów i kolorów. Szwedzi, Niemcy i Duńczycy chodzili po tym wszystkim z wytrzeszczonymi oczami i robili zdjęcia. „Sobota z pożyczką!” – kusiła reklama na jednej z kamienic.
Pomnik Tysiąclecia przy kołobrzeskiej katedrze.Ziemowit Szczerek/Polityka Pomnik Tysiąclecia przy kołobrzeskiej katedrze.

W Ustce wczasowicze uprawiali coś w stylu obrzędu mającego przyzwać ładną pogodę: lało i wiało Spitsbergenem, ale ludzie twardo biegali po deptaku w krótkich spodenkach i w podkoszulkach. Już manekiny miały lepiej: wisiały na nich płaszcze przeciwdeszczowe. Siedziałem w smażalni, czekałem na przesmażoną flądrę z frytkami i patrzyłem, jak w zaparkowanym czerwonym sportowym oplu na częstochowskich blachach kisi się czterech dwudziestokilkulatków. Przyjechali nad morze na imprezę, więc puszczali techniawę na cały regulator, ale nie wychodzili, bo jednak ulewa.

Polityka 29.2014 (2967) z dnia 15.07.2014; Półprzewodnik Polityki; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "MiędzyPomorze"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022