Ludzie i style

Caster Semenya. Kim jest biegaczka, która wzbudza w Rio największe kontrowersje?

Caster Semenya po zdobyciu złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Caster Semenya po zdobyciu złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Forum
Rywalizacja reprezentantki RPA z kobietami od kilku lat wzbudza w świecie sportu wielkie wątpliwości.
Caster Semenya w Londynie w 2012 roku.Flickr CC by 2.0 Caster Semenya w Londynie w 2012 roku.

„Koleżanki mają bardzo wysoki poziom testosteronu, zbliżony do męskiego, stąd ich wygląd i wyniki. Semenya jest w tym sezonie nie do pobicia i jeżeli władze światowej federacji lekkoatletycznej nic z tym nie zrobią, nie przywrócą dopuszczalnego limitu testosteronu we krwi, to wciąż będzie nie do pokonania” – mówiła po finale wyścigu na 800 m w Rio de Janeiro Joanna Jóźwik. Polka zajęła piąte miejsce, ale jak podkreślała, „czuje się srebrną medalistką”.

Na podium stanęły trzy zawodniczki z Afryki: pierwsze miejsce zajęła Caster Semenya z Republiki Południowej Afryki, drugie Francine Miyonsaba z Burundi, a trzecie Margaret Wambui z Kenii. Wynik, jaki osiągnęła Semenya, to jest najlepszy życiowy rezultat, nowy rekord RPA i piąty najszybszy czas w historii startów olimpijskich. Jej zwycięstwo wzbudziło wiele kontrowersji i wątpliwości związanych z jej (kwestionowaną) płcią. Nie są one jednak nowe.

Ta 25-letnia biegaczka specjalizująca się na średnich dystansach pierwsze zwycięstwo na światowej imprezie odniosła w 2009 roku w Berlinie. Zdobyła wtedy złoty medal w biegu na 800 metrów. Kilka miesięcy wcześniej nikomu nieznana reprezentantka RPA stała się głównym tematem sportowej prasy – zastanawiano się, czy Semenya jest rzeczywiście kobietą.

Okazało się, że na parę tygodni przed mistrzostwami świata w 2009 r. w Berlinie Semenya przeszła skomplikowany medyczny test płci. Zdiagnozowano u niej hiperandrogenizm, co oznacza nadmierne wydzielanie androgenów u kobiet, objawiające się osłabieniem cech typowych dla dojrzałych miesiączkujących kobiet, z równoczesnym narastaniem objawów maskulinizacji oraz zmianami metabolicznymi. To również oznacza, że poziom testosteronu przekracza poziom, który ma większość kobiet.

Prasa zaczęła się wtedy zajmować dzieciństwem Semenyi, która ponoć od najmłodszych lat miała być zainteresowana jedynie typowo męskimi rozrywkami i wolała przebywać w towarzystwie kolegów, a nie koleżanek.

Reklama