Ludzie i style

Karpiem w stół

Wegetarianie i mięsożercy przy wigilijnym stole

Brooke Lark / Unsplash
W święta przy jednym stole spotkają się tradycjonaliści i weganie, bezglutenowcy i uczuleni na laktozę, zrzucający wagę, osoby na przeróżnych dietach i o przeróżnych preferencjach. Jeśli są powody, żeby się pokłócić, łatwo zacząć od jedzenia.
Można zaryzykować tezę, że niektóre rodzaje diet i towarzyszące im światopoglądy weszły dziś w miejsce zajmowane przez religię.Piotr Chatkowski/Polityka Można zaryzykować tezę, że niektóre rodzaje diet i towarzyszące im światopoglądy weszły dziś w miejsce zajmowane przez religię.

Jak co roku T. z przerażeniem myśli o Wigilii. Teściowa wywalczyła sobie lata temu, że święta odbywają się u niej. To rytuał: mama, umordowana gotowaniem jedzenia, które i tak nie zmieści się na stole, w ramach wzajemności wymaga, żeby próbować, doceniać i chwalić. Nastoletnia córka T. jest weganką, która rodzinne obiady rozpoczyna od zdania, czy innym nie przeszkadzają zwłoki na stole. Ona sama jest bezglutenowa. Ale będzie jeść te pierogi, te biszkopty, makowce, nawet gdyby przez tydzień potem miała chodzić chora.

Polityka 50.2018 (3190) z dnia 11.12.2018; Temat na Święta; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Karpiem w stół"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013