Ludzie i style

Madka Polka

Roszczeniowe matki

Madka to „kobieta wykorzystująca fakt posiadania dzieci do roszczeń socjalnych i prób podniesienia statusu społecznego; często odznaczająca się prowincjonalnością, brakiem kultury osobistej i aktywnym uczestnictwem na forach internetowych”. Madka to „kobieta wykorzystująca fakt posiadania dzieci do roszczeń socjalnych i prób podniesienia statusu społecznego; często odznaczająca się prowincjonalnością, brakiem kultury osobistej i aktywnym uczestnictwem na forach internetowych”. Mirosław Gryń / Polityka
Internet opanowały wyśmiewane figury „madek” i ich „bombelków”. Czy to powszechny hejt na macierzyństwo, czy może obraz socjologiczny dzisiejszej Polski?
Kto jest odpowiedzialny za konflikt, w którym głównymi bohaterkami są matki? Prowokują obie strony.Mirosław Gryń/Polityka Kto jest odpowiedzialny za konflikt, w którym głównymi bohaterkami są matki? Prowokują obie strony.

Chce dostać coś za darmo, nagminnie i bez refleksji dzieli się zdjęciami swoich dzieci w sieci, a osoby bezdzietne traktuje jak wrogów – to krótka definicja „madki”. Figury popularnej w sieci, która do realnego świata trafiła, gdy w przestrzeni publicznej zaczęto wyznaczać „strefy wolne od dzieci”. Czyli niedostępne dla jej „bombelków”.

Chodzi o głośną sprawę poznańskiej restauracji Parma i Rukola (a potem kolejnego lokalu w tym samym mieście, Papavero), która ogłosiła, że nie chce już gościć u siebie rodzin z dziećmi poniżej 6.

Polityka 48.2019 (3238) z dnia 26.11.2019; Ludzie i style; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Madka Polka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Operacja „Hiacynt”. Jak to było naprawdę?

Na ekrany wszedł „Hiacynt”, film o akcji służb PRL skierowanych przez gen. Czesława Kiszczaka przeciwko homoseksualistom.

Andrzej Krajewski
17.10.2021