Ludzie i style

Madka Polka

Roszczeniowe matki

Madka to „kobieta wykorzystująca fakt posiadania dzieci do roszczeń socjalnych i prób podniesienia statusu społecznego; często odznaczająca się prowincjonalnością, brakiem kultury osobistej i aktywnym uczestnictwem na forach internetowych”. Madka to „kobieta wykorzystująca fakt posiadania dzieci do roszczeń socjalnych i prób podniesienia statusu społecznego; często odznaczająca się prowincjonalnością, brakiem kultury osobistej i aktywnym uczestnictwem na forach internetowych”. Mirosław Gryń / Polityka
Internet opanowały wyśmiewane figury „madek” i ich „bombelków”. Czy to powszechny hejt na macierzyństwo, czy może obraz socjologiczny dzisiejszej Polski?
Kto jest odpowiedzialny za konflikt, w którym głównymi bohaterkami są matki? Prowokują obie strony.Mirosław Gryń/Polityka Kto jest odpowiedzialny za konflikt, w którym głównymi bohaterkami są matki? Prowokują obie strony.

Chce dostać coś za darmo, nagminnie i bez refleksji dzieli się zdjęciami swoich dzieci w sieci, a osoby bezdzietne traktuje jak wrogów – to krótka definicja „madki”. Figury popularnej w sieci, która do realnego świata trafiła, gdy w przestrzeni publicznej zaczęto wyznaczać „strefy wolne od dzieci”. Czyli niedostępne dla jej „bombelków”.

Chodzi o głośną sprawę poznańskiej restauracji Parma i Rukola (a potem kolejnego lokalu w tym samym mieście, Papavero), która ogłosiła, że nie chce już gościć u siebie rodzin z dziećmi poniżej 6.

Polityka 48.2019 (3238) z dnia 26.11.2019; Ludzie i style; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Madka Polka"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021