Ludzie i style

Madka Polka

Roszczeniowe matki

Madka to „kobieta wykorzystująca fakt posiadania dzieci do roszczeń socjalnych i prób podniesienia statusu społecznego; często odznaczająca się prowincjonalnością, brakiem kultury osobistej i aktywnym uczestnictwem na forach internetowych”. Madka to „kobieta wykorzystująca fakt posiadania dzieci do roszczeń socjalnych i prób podniesienia statusu społecznego; często odznaczająca się prowincjonalnością, brakiem kultury osobistej i aktywnym uczestnictwem na forach internetowych”. Mirosław Gryń / Polityka
Internet opanowały wyśmiewane figury „madek” i ich „bombelków”. Czy to powszechny hejt na macierzyństwo, czy może obraz socjologiczny dzisiejszej Polski?
Kto jest odpowiedzialny za konflikt, w którym głównymi bohaterkami są matki? Prowokują obie strony.Mirosław Gryń/Polityka Kto jest odpowiedzialny za konflikt, w którym głównymi bohaterkami są matki? Prowokują obie strony.

Chce dostać coś za darmo, nagminnie i bez refleksji dzieli się zdjęciami swoich dzieci w sieci, a osoby bezdzietne traktuje jak wrogów – to krótka definicja „madki”. Figury popularnej w sieci, która do realnego świata trafiła, gdy w przestrzeni publicznej zaczęto wyznaczać „strefy wolne od dzieci”. Czyli niedostępne dla jej „bombelków”.

Chodzi o głośną sprawę poznańskiej restauracji Parma i Rukola (a potem kolejnego lokalu w tym samym mieście, Papavero), która ogłosiła, że nie chce już gościć u siebie rodzin z dziećmi poniżej 6.

Polityka 48.2019 (3238) z dnia 26.11.2019; Ludzie i style; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Madka Polka"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >