Nagrody Historyczne

Nagrody Historyczne POLITYKI

Nagrody Historyczne POLITYKI: Nominacje

Nagrody historyczne POLITYKI od 1959 Nagrody historyczne POLITYKI od 1959 Polityka
Poniżej przedstawiamy nominacje do Nagród Historycznych POLITYKI za 2019 r. w trzech kategoriach: Debiuty, Pamiętniki i Źródła.

W ubiegłym tygodniu ogłosiliśmy nominacje w działach Monografie i Prace popularnonaukowe (można się z nimi zapoznać na polityka.pl/nagrodyhistoryczne), a 13 maja ujawnimy laureatów we wszystkich kategoriach.

Debiuty w działach Prac naukowych i popularnonaukowych

materiały prasoweKsiążka Śląsk zbuntowany

Dariusz Zalega, Śląsk zbuntowany, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019

Inna historia Górnego i Cieszyńskiego Śląska. Robotnicy mówią po czesku, niemiecku, polsku i śląsku. Ich świadomość kształtują nie język i kultura, lecz poczucie bycia wyzyskiwanym. „Widziałem jedyne rozwiązanie kwestii Śląska w komunizmie zapoczątkowanym w Rosji”, zapamiętał jeden z nich. Strajki, zamieszki, walki z policją. Część z nich wyemigruje do Francji, stamtąd do Brygad Międzynarodowych w Hiszpanii. Jeśli przeżyją, czeka ich internowanie w hiszpańskim obozie koncentracyjnym lub we Francji. Niektórym uda się przedrzeć do ZSRR, gdzie szanse przeżycia są raczej niższe niż wyższe. Po wojnie nieliczni zrobią umiarkowane kariery w CSRS, NRD i PRL.

Świetnie opowiedziana biografia zbiorowa zapomnianej grupy ludzi.

WŁODZIMIERZ BORODZIEJ

materiały prasoweKsiążka Przyjaciele, koledzy, wrogowie

Ewa Bukowska-Marczak, Przyjaciele, koledzy, wrogowie? Relacje pomiędzy polskimi, żydowskimi i ukraińskimi studentami Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym (1918–1939), wydawnictwo Neriton, Warszawa 2019

Książka Ewy Bukowskiej-Marczak opowiada o studentach Uniwersytetu Jana Kazimierza w przedwojennym Lwowie.

Polityka 19.2020 (3260) z dnia 05.05.2020; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Nagrody Historyczne POLITYKI"
Reklama