Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Rytmy, które leczą

Muzyka stawia na nogi ludzi po udarze mózgu

Jon... in 3D/Flickr CC by SAMuzykoterapia

Aż siedem niezależnych badań przeprowadzonych w kilku ośrodkach klinicznych USA potwierdza, że muzykoterapia stosowana przez profesjonalnych terapeutów daje wyśmienite rezultaty w rehabilitacji pacjentów po przebytym udarze mózgu. Pacjenci ci mają bardzo często, w wyniku przeprowadzonych operacji na mózgu, kłopoty z poruszaniem się i mówieniem. To, rzecz jasna, bardzo pogorsza ich jakości życia. Szczególnie technika zwana rytmiczną stymulacja słuchową (RAS), w której wykorzystana jest metoda łącząca rytm z ruchem, daje bardzo obecujące rezultaty. Prześledzono wyniki jej stosowania aż u 184 pacjentów po udarze mózgu i stwierdzono, że o wiele lepiej niż inne techniki rtehabilitacyjne wpływała na szybkośc chodzenia i długośc stawianych kroków u rehabilitantów. Inna metoda, która polega na słuchaniu i zapamiętywaniu fragmentów muzycznych okazała się bardzo owocna w usprawnianiu funkcji mówienia. Muzykoterapia wkracza do klinik i ośrodków rehabilitacyjnych, w których leczone są poważne dolegliwości centralnego układu nerwowego.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną