Nauka

Otyłość a bezpłodność

Jedno z drugim idzie w parze i już wiadomo dlaczego.

 

de Benutzer Plb/WikipediaWenus z Willendorfu

Wprawdzie kiedyś uznawano, że obfite kobiece kształty oznaczają płodność – stąd  artystyczne ukazanie płodności, którą symbolizuje słynna Wenus z Willendorfu – i do dzisiaj zresztą w niektórych społecznościach oba te fenomeny łączy się, to jednak ustalenia medycyny są zupełnie inne. Otyłość bardzo często idzie w parze z niepłodnością. Przez wiele lat sądzono, że niepłodność u otyłych kobiet bierze się z braku mechanizmu radzenia sobie z nadmierną ilością insuliny w organizmie i w ten sposób – zmniejszaniem poziomu insuliny – próbowano niepłodność leczyć. Teraz jednak specjaliści z John Hopkins University znaleźli odpowiedź na pytanie, co naprawdę łączy jedno z drugim i jak temu zaradzić.

Okazuje się, że kluczową rolę odgrywa tu przysadka mózgowa, która jest bardzo, znacznie bardziej od innych organów, wrażliwa na zwiększony poziom insuliny w organizmie i zaburza równowagę hormonalną odpowiedzialną za owulację oraz podtrzymanie ciąży w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Chodzi tu przede wszystkim o produkowany przez przysadkę tzw. hormon luteinizujący (LH), który doprowadza do owulacji i odgrywa też, już po zapłodnieniu, główną rolę w przemianie pęcherzyka jajowego w komórki ciałka żółtego produkujące progesteron. Badacze, prowadząc eksperymenty na myszach stwierdzili, że przysadka mózgowa, wrażliwa na podwyższony poziom insuliny, produkuje zbyt dużo LH, a ten zamiast wywoływać, zaburza owulację. Proponują też, by zmienić podejście do terapii niepłodności u kobiet otyłych, obniżając wrażliwość przysadki na zawyżony poziom insuliny. Badania zostały omówione w najnowszym (08.09.2010) wydaniu czasopisma Cell Metabolism. Na zdjęciu figurka Wenus z Willendorfu wykonana ok. 24000 lat temu.     

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Rozmowa z lesbijkami, szczęśliwymi małżonkami

Gdy słyszę, że ktoś krzyczy za mną lesba, wzruszam ramionami i idę dalej. A nawet gdybym miała zareagować, powiedziałabym: tak, lesba, i co z tego? – rozmowa z Małgorzatą Rawińską i Ewą Tomaszewicz.

Joanna Cieśla
12.06.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną