Nauka

Prąd z powietrza?

Być może już niedługo nauczymy się czerpać z tego źródła.

 

Marco Uberti/WikipediaWyładowanie elektryczne

Na ostatnim zjeździe American Chemical Society, Fernando Galembeck, brazylijski chemik z University of Campinas, zaprezentował projekt  wykorzystania naturalnej elektryczności atmosferycznej jako nowego żródła energii odnawialnej. Uważa on, że w przyszłości powstaną nawet odpowiednie panele kolektorów takiej elektryczności zupełnie podobne do tych, które dzisiaj przetwarzają  promieniowanie słoneczne na prąd. Jak to możliwe? Otóż dotychczas sądzono, że krople wody zawarte w atmosferze są elektrycznie obojętne i pozostają takimi nawet po zetknięciu z naładowanymi elektrycznie cząsteczkami kurzu i innych atmosferycznych substancji płynnych. Jednak nowe odkrycia dowodzą, że woda w atmosferze posiada jednak pewną elektryczność i to jest właśnie podstawą pomysłu Galembecka. Udowodnił on, że cząsteczki powszechnie występujących w atmosferze fosoforanów dwutlenku krzemu oraz  aluminium zmieniają swoją elektryczność w warunkach dużej wilgotności, czyli obecności wody. Fosforan dwutlenku krzemu staje się bardziej naładowany negatywnie, natomiast fosforan aluminium – dodatnio. To oznacza, ze wilgoć (woda) przekazuje tym związkom ładunki elektryczne. Trzeba teraz tylko nauczyć się je wychwytywać. Na razie nie mówi się jeszcze o wydajności takich instalacji. Wiele wskazuje jednak na to, że być może udało się zidentyfikować nowe źródło energii odnawialnej. 

 

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną