Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Nobel za in vitro

Dla Roberta G.Edwards’a za opracowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego.

 

Ekem/Wikipediain vitro

W tym roku potwierdza się maksyma często stosowana w komentarzach werdyktów noblowskich, że Nobel nierychliwy, ale sprawiedliwy. Większość komentatorów uznaje jednak, że w tym roku werdykt  w dziedzinie medycyny  był jak najbardziej słuszny. Nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii za rok 2010 otrzymał bowiem brytyjski uczony, fizjolog Robert Goeffrey Edwards, dzięki któremu 25 lipca 1978 roku w Anglii przyszło na świat pierwsze tak zwane „dziecko z probówki” – dziewczynka Louise Brown. „Jego osiągnięcia – napisali członkowie Komitetu Noblowskiego – umożliwiły leczenie niepłodności, schorzenia, które dotyczy dużej części ludzkości, ponad 10 proc. par na całym świecie.” Po sukcesie z 1978 roku Edwards pracował wiele lat nad udoskonaleniem metody zapłodnienia in vitro, po czym udostępnił wyniki swoich badań lekarzom na całym świecie. Dzięki temu na świat przyszło już ponad 4 mln. dzieci. Sama Louise Brown w 2006 roku urodziła syna, który został poczęty w sposób naturalny.
Technika in vitro polega na pobraniu komórek jajowych, które następnie są łączone z plemnikami w warunkach laboratoryjnych, czyli poza ustrojem przyszłej matki. Zarodki uzyskane w wyniku takiego zapłodnienia są potem umieszczane w macicy. Gdy dojdzie do zagnieżdżenia, ciąża dalej przebiega już w sposób naturalny.  Szansa na urodzenia dziecka w ten sposób wynosi średnio 20 proc. w przypadku pojedynczej próby zapłodnienia pozaustrojowego.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną