Nauka

Nietypowa kreweta

To nie było miłe, ani tym bardziej smaczne, morskie stworzonko. To raczej był morski potwór.

 

Esben Horn/Science/AAASAnomalokarid

Na pierwsze skamieliny tego stworzenia z epoki Kambru (540-501 milionów lat temu) natknięto się już na początku XX wieku. Opisywano je pod różnymi nazwami, przy czym poszczególne części ciała w różnych opisach miały należeć do różnych gatunków. I tak, w 1902 roku głowę uznano za organ strzykwy. Potem z dalszych opisów wynikało, że odnóża gębowe miały należeć do krewetki, aparat gębowy do meduzy, a ogon miał być częścią stawonoga Sidney’a. Wreszcie,  dopiero w końcu lat 80. XX wieku udało się ustalić, że mamy do czynienia z jednym nowym gatunkiem pierwotnego drapieżnika morskiego o nazwie Anomalocaris, co tłumaczy się jako „nietypowa krewetka”.

Rzeczywiście była dość dziwna, choćby z tego względu, że mierzyła metr lub nawet dwa metry i była najgroźniejszym morskim drapieżnikiem swoich czasów. Żywiła się trylobitami, strunowcami morskimi i tzw. lobopodiami. Teraz uczeni odkryli w Maroku skamieniałości podobnych, choć jeszcze większych okazów z epoki wczesnego Ordoviku (488 – 472 mln lat temu),  bardzo blisko spokrewnionego  z nietypową krewetką gatunku zwanego Anomalokaridem. To oznacza, że przez miliony lat ogromne krewety miały się świetnie i nawet jeszcze podrosły.  O tym ciekawym odkryciu w Maroku donosi najnowsze (26.05.2011) wydanie czasopisma Nature. Na zdjęciu rekonstrukcja Anomalokarida dokonana po analizie marokańskich skamieniałości.

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Ranking najlepszych galerii według „Polityki”. Są spadki i wzloty. Korona zostaje w stolicy

W naszym publikowanym co dwa lata rankingu najlepszych muzeów i galerii sporo zmian. Są wzloty, ale jeszcze częściej gwałtowne pikowania.

Piotr Sarzyński
11.03.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną