Wały na Ropie
W warownej Trzcinicy koło Jasła, w skansenie Karpacka Troja można będzie zobaczyć, dotknąć, posmakować – a wkrótce też powąchać – przeszłość tej ziemi.
W trzcinickim grodzie mieszkano juz na początku epoki brązu
Muzeum Pokarpackie w Krośnie

W trzcinickim grodzie mieszkano juz na początku epoki brązu

Przed wrogami i dzikimi zwierzętami człowiek chował się za płotami, wałami i murami. Tam gdzie było płasko, musiały one być wyjątkowo mocne i wysokie, ale są miejsca – wysokie góry, wyspy czy cyple – naturalnie nadające się do takich umocnień. Jedno z najstarszych założeń obronnych w Polsce zbudowano w Trzcinicy koło Jasła na cyplu wcinającym się w dolinę rzeki Ropy. Nie można było znaleźć w okolicy lepszego miejsca na założenie osady – tylko od południa na szczyt wzgórza prowadziła wygodna droga, a z góry widać było rozciągającą się u jego podnóża rozległą równinę.

O tym, że ludzie umacniali wzgórze w przeszłości, wiedziano od dawna, bo zarysy wałów były bardzo wyraźne. Ponieważ jednak nie zachowały się żadne teksty mówiące o trzcinickim grodzie, nikt nie wiedział, kto i kiedy je zbudował. Okoliczni nazwali je Wałami Królewskimi zakładając, że tak potężne umocnienia musiał wznieść ktoś znaczny. Pierwsza i, przez długi czas, jedyna notatka o trzcinickim grodzie pojawiła się w początkach XIX w., gdy odkryto tam figurki słowiańskich bóstw pogańskich. Oczywiste wydało się zatem, że wały zbudowali Słowianie, co potwierdziły badania prowadzone w Trzcinicy w latach 50. XX w. Potem pojawiły się przesłanki do przypuszczeń, że Wały Królewskie mogą być znacznie starsze, ale dopiero rozpoczęte w 1991 r.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną