Nauka

Czy Księżyc jest młodszy?

Aniżeli dotąd sądzono i to aż o 200 milionów lat.

 

HubbleSite/materiały prasowepowierzchnia Księżyca

Wedle obowiązującej teorii, ponad 4 miliardy lat temu kosmiczne zderzeni proto Ziemi z innym równie masywnym ciałem niebieskim uwolniło w przestrzeń kosmiczną  potężną porcję roztopionej materii, która następnie ostygła i stwardniała. Tak powstał nasz Księżyc, ale kiedy to dokładnie było? Badania najstarszych pobranych z Księżyca próbek skał magmowych pozwalały wcześniej ustalić, że uformowały się one (stwardniały)  mniej więcej 4,5 miliarda lat temu.  Teraz jednak międzynarodowy zespół uczonych Z Carnegie Institution of Science, Lawrence Livermore National Laboratory i Uniwersytetu w Kopenhadze przebadał najstarsze, pobrane jeszcze przez misje Apollo, skały księżycowe najbardziej nowoczesnymi metodami datowania izotopowego. Skały te to tak zwane anortozyty żelazne,  twory magmowe, z których składa się znaczna część skorupy Srebrnego Globu.  Po drobiazgowym zbadaniu zawartych w księżycowych anortozytach izotopów ołowiu i neodymu ustalono, że ich wiek nie przekracza 4,36 miliardów lat. Do tej pory uznawano, że Księżyc uformował się ostatecznie 4, 568 miliarda lat temu. Wynika z tego, że albo nasz satelita stwardniał  200 milionów lat później niż dotąd sądziliśmy, albo że księżycowe anortozyty żelazne nie są wcale najstarszymi próbkami księżycowej skorupy.  Te ciekawe badania opisuje najnowsze (18.08.2011) wydanie czasopisma Nature.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną