Czy wystarczy nam energii, żywności, wody?

Koniec świata odwołany
Gdy liczba ludzi na Ziemi przekracza kolejny miliard, powraca pytanie: czy starczy energii, żywności, wody, surowców? Owszem, pod warunkiem, że dobrze wykorzystamy rozum.
W 2035 r. globalny popyt na energię  wzrośnie aż o jedną trzecią.
Miles Erthan/EAST NEWS

W 2035 r. globalny popyt na energię wzrośnie aż o jedną trzecią.

Podstawą do optymizmu jest teoria Juliana Simona, nieżyjącego już amerykańskiego ekonomisty. Spierając się z prorokami apokalipsy, wieszczącymi, że surowce naturalne nieodwracalnie się wyczerpują, przekonywał, że o ile Ziemia nie jest z gumy, o tyle jednak ludzki geniusz i inwencja nie znają ograniczeń.

W latach 90. ubiegłego stulecia Amerykanie lamentowali, że gwałtownie kończą się ich zasoby gazu ziemnego. Ruszyły olbrzymie inwestycje w terminale gazu skroplonego, szejkowie w Katarze zacierali już ręce na myśl o świetnym biznesie, gdy nagle, w ciągu dekady, wszystko się zmieniło. Na scenę wkroczył gaz łupkowy, jeszcze do końca XX w. uznawany za mrzonkę – jego udział w amerykańskich dostawach gazu wynosił w 2000 r. zaledwie 1 proc. W 2011 r. odsetek ten wzrósł do 25, w ciągu dwóch dekad osiągnie połowę.

Zmieniło się wszystko, zauważa Amerykanin Daniel Yergin, najwybitniejszy światowy znawca rynków energii, w swej nowej książce „The Quest”. Od geopolityki po wewnętrzny amerykański rynek energetyczny. Pojawiła się nagle alternatywa dla elektrowni węglowych, dostarczających w USA połowę elektryczności. I wyrosła też konkurencja dla energetyki jądrowej; gaz okazuje się tańszy i politycznie bezpieczniejszy od atomu.

Kiedy koniec ropy?

Podobnie odsuwa się w czasie wizja peak oil, czyli moment maksymalnego wydobycia ropy naftowej, po którym jej produkcja będzie już tylko spadać.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną