Nauka

Kobiety a matematyka

Nieprawdą jest, jakoby chłopcy byli bardziej uzdolnieni matematycznie od dziewcząt.

 

quinn anya/Flickr CC by SAZdolności matematyczne

Teza, że chłopcy – i generalnie mężczyźni –  mają uwarunkowane biologicznie większe zdolności do nauk ścisłych, szczególnie matematyki, jest mocno rozpowszechniona i to nawet w środowiskach akademickich. Po części przekonanie to bierze się z konstatacji, że wśród wielkich matematyków światowych  zdecydowanie więcej było mężczyzn niż kobiet. Przy okazji nie bierze się jednak pod uwagę, jaki był w czasach tych wielkich matematyków status kobiet, jaki miały one dostęp do wykształcenia i stanowienia o sobie itd. Prowadzono też współcześnie naukowe badania uczniów szkół podstawowych i średnich w wielu krajach, z których wynikało – podobno – że uczniowie są nieco bardziej uzdolnieni matematycznie od uczennic. Ale kwestia ta wciąż pozostawała mocno wątpliwa. Obecnie wątpliwość ta została definitywnie rozwiana przez matematyków z Uniwersytetu Wisconsin-Madison w USA. Ci przyjrzeli się jeszcze raz dotychczas przeprowadzonym badaniom i wykonali dodatkowe, a wyniki swoich studiów opublikowali w grudniowym wydaniu czasopisma Notice of the American Mathematical Society.

Otóż nieprawdą jest jakoby chłopcy mieli biologicznie uwarunkowaną większą zdolność do matematyki. Dowodzą tego na przykład badania uczniów przeprowadzone w krajach muzułmańskich, w których statystycznie to dziewczęta lepiej radzą sobie z rachunkami. Ale nawet ten przykład nie odkrywa całej prawdy. Sytuacja w krajach muzułmańskich może wynikać po części z faktu, że wielu chłopców w krajach Bliskiego Wschodu  uczęszcza do szkół religijnych, w których matematyka nie jest przedmiotem najważniejszym.  Generalnie, uczeni z Wisconsin-Madison dowiedli, że uzdolnienie do przedmiotów ścisłych – lub jego brak – bardziej wynika z czynników socjalnych aniżeli biologicznych. W krajach bogatych, w których panuje równouprawnienie płci i, co za tym idzie, taki sam dostęp do wiedzy dla wszystkich, zdolności matematyczne chłopców i dziewccząt są porównywalne. Teza, że płeć może decydować o większym uzdolnieniu do nauk ścisłych - lub jakichkolwiek innych - jest nieprawdziwa.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Życie seksualne polskich księży. Michałowe z plebanii odchodzą, wchodzą tinderowe

Młodzi księża są bardziej aspołeczni, stałe związki to dla nich wyjście ze strefy komfortu. Szukają relacji na portalach społecznościowych. Przelotnych, bez zobowiązań – mówi Artur Nowak, autor reportaży „Plebania” i „Zakrystia”.

Joanna Podgórska
16.03.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną