Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Techno echo. Przegląd nowości technicznych

Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.

Godny konkurent

Nie wszystko Apple, co jest z aluminium – i bardzo dobrze. Apple wywołał sporo zamieszania swoimi zgrabnymi, lekkimi, cienkimi MacBookami Air, ale inni producenci już nadrabiają zaległości, a nawet czasem przejmują inicjatywę. Z interesującymi efektami. Samsung zaproponował właśnie kolejny ultrabook z Serii 9 – NP900X4C. Jest pięknie zaprojektowany i wyposażony w niespotykaną w swojej klasie matrycę o przekątnej 15 cali i rozdzielczości 1600×900 pikseli. Generuje ona wyjątkowo jasny i kontrastowy obraz, umożliwiając korzystanie z komputera nawet w pełnym słońcu. Przy tym nowy Samsung waży zaledwie 1,7 kg, a grubością nie przekracza 15 mm. Napędza go procesor Intel Core i7 trzeciej generacji, co gwarantuje bardzo przyzwoite osiągi. Ultrabook Samsunga ma sporo mocy. Zasoby gromadzone są na dysku SSD o domyślnej pojemności 128 GB. Pamięć RAM to 8 GB. Bateria wystarczy na około 4,5 godz. pracy. Cenna właściwość: możliwość całkowitego wyciszenia wentylatora, w sam raz do biblioteki czy na wykład. Cena – około 7 tys. zł.

 

Powrót do przeszłości

Siłę sentymentów oraz nieustającej mody na lata minione przetestuje wkrótce Polaroid. Na rynek trafia właśnie model aparatu fotograficznego Z2300. Ze swoimi 10 mln pikseli i nieskomplikowaną optyką nie jest to monstrum rozdzielczości. Aparat nie będzie też królem jakichkolwiek rankingów, ale ma kilka kapitalnych zalet. Prostotą formy nawiązuje do najlepszych tradycji. Robi przyzwoite zdjęcia i kręci wideo w formacie HD. Ma duży, 3-calowy wyświetlacz LCD i równie duży czerwony przycisk – a może raczej guzik – spustu migawki.

Polityka 29.2012 (2867) z dnia 18.07.2012; Nauka; s. 57
Reklama