Nauka

Dlaczego kobiety są bardziej szczęśliwe?

Camdiluv / Flickr CC by SA
Liczne badania, które przeprowadzono na wielu kobietach w wielu laboratoriach potwierdzają tezę, że kobiety mają się nieco lepiej na świecie.

Liczne badania, które przeprowadzono na wielu kobietach w wielu laboratoriach potwierdzają tezę, że kobiety mają się nieco lepiej na świecie. Życie daje im więcej satysfakcji, są bardziej, od mężczyzn, szczęśliwe i chociaż różnica w odczuwaniu szczęścia zależąca od płci nie jest bardzo duża, to jednak zauważalna. Być może jest to też jeden z powodów, dla którego kobiety  dłużej żyją.

Naukowcy zastanawiali się jednak, czy ten stan rzeczy ma podłoże czysto psychologiczne, czy może jest też uwarunkowany biologicznie. Właśnie ukazał się raport z badań kilku uniwersytetów i ośrodków badawczych, z którego wynika, że niska ekspresja genu stymulującego poziom MAOA, czyli zlokalizowanej w tkance nerwowej monoaminooksydazy – enzymu, który odpowiada za deaminację (eliminację) serotoniny, adrenaliny i noradrenaliny, a także dopaminy i tyraminy – jest najpewniej u kobiet przyczyną  silniejszego pozytywnego odczuwania.

Niska ekspresja genu MAOA wywołuje u kobiet nasiloną produkcję monoaminy – związku organicznego, który pełni funkcję substancji przekaźnikowej w obwodowym i ośrodkowym układzie nerwowym. W rezultacie ważne neurotransmitery, takie jak wspomniana dopamina czy serotonina są eliminowane w mniejszym stopniu i pozostają w układzie nerwowym w wyższych koncentracjach. Podobnie działa większość  antydepresantów. Dzięki temu kobiety bardziej i częściej, niż mężczyźni, postrzegają same siebie  jako szczęśliwe.

Zdumiewające jest to, że niska ekspresja genu MAOA jest wiązana także z wieloma negatywnymi zjawiskami psychicznymi, które prowadzą często do agresji, alkoholizmu i antyspołecznych zachowań. Jednak przede wszystkim u mężczyzn. Gen ten bywa nawet, przez niektórych badaczy, nazywany genem walki.  Okazuje się teraz, że ma on inny wpływ na mężczyzn, a inny na kobiety.

Nie jest jasne, dlaczego osłabione oddziaływanie genu MAOA inaczej działa na płcie. Podejrzewa się, że winę za ten stan rzeczy ponosi testosteron, który jest ważnym hormonem męskim i zdecydowanie mniej ważnym u kobiet i który u mężczyzn zaburza ten pozytywny wpływ.

Badania zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Południowej Florydy, Uniwersytecie Columbia oraz w New York State Psychiatric Institute. Raport ukazał się w najnowszym wydaniu czasopisma Progress In Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry.  

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Izrael kontra Iran. Wielka bitwa podrasowanych samolotów i rakiet. Który arsenał będzie lepszy?

Na Bliskim Wschodzie trwa pojedynek dwóch metod prowadzenia wojny na odległość: kampanii precyzyjnych ataków powietrznych i salw rakietowych pocisków balistycznych. Izrael ma dużo samolotów, ale Iran jeszcze więcej rakiet. Czyj arsenał zwycięży?

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.06.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną