Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Nauka

Techno echo. Przegląd nowości technicznych

W modelu EOS 6D Canon proponuje matrycę o rozmiarach okienka tradycyjnej kliszy. W modelu EOS 6D Canon proponuje matrycę o rozmiarach okienka tradycyjnej kliszy. Materiały promocyjne
Ta jesień dla amatorów fotografii i filmu zapowiada się interesująco – zwłaszcza dla tych, którzy nosili się ostatnio z zamiarem wymiany sprzętu na nowszy i lepszy.
Lumix GH3 Panasonica posiada matrycę o rozdzielczości 16 mln pikseli i czułości od 200 do 12800 ISO.Materiały promocyjne Lumix GH3 Panasonica posiada matrycę o rozdzielczości 16 mln pikseli i czułości od 200 do 12800 ISO.

Średnia klasa z klasą

Cyfrowa „pełna klatka”, czyli matryca światłoczuła o rozmiarach okienka tradycyjnej kliszy światłoczułej, dla wielu fotografów pozostaje poza zasięgiem finansowym. Jednocześnie jest to obiekt pożądania – światłoczułość takich sensorów i jakość obrazów przez nie rejestrowanych pozostaje bezkonkurencyjna. Canon za cenę zbliżoną do aparatów z mniejszą matrycą (np. Canona 7D) proponuje taki właśnie pełnoklatkowy sprzęt o klasie podobnej do urządzeń z wyższej półki (chociażby Canona 5D). Canon EOS 6D będzie kosztować około 2100 dol. To ponad 20-megapikselowa lustrzanka z podstawowym zakresem czułości od 100 do 25600 ISO i procesorem obrazu Digic 5+ wyjętym wprost z Canona 5D. Aparat rejestruje, oczywiście, materiały wideo – w rozdzielczości 1080p (do 30 klatek na sek.) lub 720p (do 60 klatek na sek.). Obudowa jest odporna na wpływ warunków atmosferycznych oraz kurz. Umieszczono w niej także moduły GPS oraz WiFi, ułatwiające geotagowanie fotografii oraz ich bezprzewodowe przesyłanie (zwykle takie gadżety trzeba dokupić za spore pieniądze). Cena jest wynikiem pewnych kompromisów – na przykład wizjer obejmuje tylko 97 proc. kadru, brak też wyjścia słuchawkowego.

Panasonic GH2 miał wśród wielu użytkowników opinię aparatu kultowego, m.in. z powodu łatwości, z jaką można go było zhakować. Po zmodyfikowaniu oprogramowania GH2 okazywał się jeszcze lepszym aparatem – i jeszcze lepszą kamerą wideo, niż chciał lub przewidział to producent. Panasonic zreflektował się i wkrótce wyśle do sklepów bezlusterkowca o nazwie GH3, z matrycą mikro 3/4 o rozdzielczości ponad 16 mln pikseli, czułości od 200 do 12800 ISO.

Polityka 40.2012 (2877) z dnia 03.10.2012; Nauka; s. 65
Reklama