Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Nauka

Słońca nie zatrzymał

Kościół a nowoczesność

Benedykt XVI nie zasypał przepaści dzielącej  kościelną doktrynę od nauki. I już jej nie zasypie. Benedykt XVI nie zasypał przepaści dzielącej kościelną doktrynę od nauki. I już jej nie zasypie. Sebastien Bozon/AFP / EAST NEWS
Kuriozalna wypowiedź polskiego księdza Franciszka Longchampsa de Bérier o jakiejś bruździe rzekomo występującej u dzieci poczętych in vitro pokazuje, że nawet wykształceni księża popadają w kompromitujące naukowe herezje. Benedykt XVI nie pomógł swojemu Kościołowi pogodzić się ze współczesną nauką.
Galileusz i kardynałowie wg Jeana Leona Huensa.National Geographic/Corbis Galileusz i kardynałowie wg Jeana Leona Huensa.

Kościół odstaje od współczesnego świata o 200 lat” – stwierdził jesienią 2012 r. kardynał Carlo Martini z Mediolanu. Ogłoszony tuż po śmierci hierarchy wywiad w „Corriere della Sera” wywołał poruszenie – Martiniego wskazywano jako kandydata na papieski tron po śmierci Jana Pawła II, starania uniemożliwiła rozwijająca się choroba. Krytyka z takich ust oznacza więcej niż krnąbrne wypowiedzi niepokornych duchownych, pokrzykujących gdzieś z peryferii katolicyzmu.

Polityka 10.2013 (2898) z dnia 05.03.2013; Nauka; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Słońca nie zatrzymał"
Reklama