Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Tydzień Mózgu

Polityka

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się organizowany od kliku lat w redakcji POLITYKI „Tydzień Mózgu” – cykl wykładów popularyzujących wiedzę o naszym najważniejszym organie. W tym roku mieliśmy okazję wysłuchać wybitnych specjalistów i z nimi podyskutować. I tak prof. dr hab. Leszek Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN mówił o ogromnym postępie w poznawaniu mechanizmów pamięci i możliwościach sterowania nimi. Polscy naukowcy z zespołu Profesora zidentyfikowali niektóre białka mające kluczowe znaczenie dla funkcjonowania pamięci.

Z kolei prof. dr hab. Anna Grabowska z tegoż  Instytutu oraz Szkoły Wyższej  Psychologii Społecznej w Warszawie mówiła o płci mózgu. I choć poprawność polityczna każe akcentować równość obu płci, to mózgi kobiet i mężczyzn różnią się nie tylko wielkością, ale także pod względem swej struktury i funkcji. Nie znaczy to jednak, że któryś z nich jest gorszy.

Tematem wykładu dr. n. med. Bogusława Habrata, kierownika Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, był seksoholizm i inne nałogi. Otóż, jego zdaniem, nie wszystkie zachowania  nazywane potocznie nałogami są nimi w rzeczywistości. Na przykład seksoholizm, pracoholizm czy uzależnienie od zakupów są często tzw. zachowaniami problemowymi, które dopiero po przekroczeniu pewnej granicy wymagają pomocy.

Podobnie jest ze snem. Nie każda zarwana noc, a nawet kilka, są powodem do niepokoju i szukania pomocy lekarskiej. Dr n. med. Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu, Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówił ciekawie o fizjologii snu i jego zaburzeniach. Odmitologizował wiele głoszonych powszechnie „prawd” w rodzaju: trzeba spać 8 godz. na dobę  a najzdrowszy sen jest przed północą. Dał też sporo wskazówek, jak radzić sobie z bezsennością i trudnościami w zasypianiu.

Dr hab. Filip Rybakowski z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz Katedry Psychologii Klinicznej SWPS w Poznaniu mówił o zaburzeniach neurorozwojowych. Dotykają one ok. 10 proc. populacji i ujawniają się od wczesnego dzieciństwa do dorosłości. Coraz więcej wiemy o ich przyczynach oraz o tym, jak opiekować się takimi pacjentami, by zapobiegać ich wykluczeniu z życia społecznego.

Głównym organizatorem „Tygodnia mózgu” jest Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, a wspierają go: Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Stowarzyszenie na rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA oraz redakcja POLITYKI.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną