Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Tydzień Mózgu

Polityka

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się organizowany od kliku lat w redakcji POLITYKI „Tydzień Mózgu” – cykl wykładów popularyzujących wiedzę o naszym najważniejszym organie. W tym roku mieliśmy okazję wysłuchać wybitnych specjalistów i z nimi podyskutować. I tak prof. dr hab. Leszek Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN mówił o ogromnym postępie w poznawaniu mechanizmów pamięci i możliwościach sterowania nimi. Polscy naukowcy z zespołu Profesora zidentyfikowali niektóre białka mające kluczowe znaczenie dla funkcjonowania pamięci.

Z kolei prof. dr hab. Anna Grabowska z tegoż Instytutu oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie mówiła o płci mózgu. I choć poprawność polityczna każe akcentować równość obu płci, to mózgi kobiet i mężczyzn różnią się nie tylko wielkością, ale także pod względem swej struktury i funkcji. Nie znaczy to jednak, że któryś z nich jest gorszy.

Tematem wykładu dr. n. med. Bogusława Habrata, kierownika Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, był seksoholizm i inne nałogi. Otóż, jego zdaniem, nie wszystkie zachowania nazywane potocznie nałogami są nimi w rzeczywistości. Na przykład seksoholizm, pracoholizm czy uzależnienie od zakupów są często tzw. zachowaniami problemowymi, które dopiero po przekroczeniu pewnej granicy wymagają pomocy.

Podobnie jest ze snem. Nie każda zarwana noc, a nawet kilka, są powodem do niepokoju i szukania pomocy lekarskiej. Dr n. med. Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu, Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówił ciekawie o fizjologii snu i jego zaburzeniach. Odmitologizował wiele głoszonych powszechnie „prawd” w rodzaju: trzeba spać 8 godz. na dobę a najzdrowszy sen jest przed północą. Dał też sporo wskazówek, jak radzić sobie z bezsennością i trudnościami w zasypianiu.

Dr hab. Filip Rybakowski z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz Katedry Psychologii Klinicznej SWPS w Poznaniu mówił o zaburzeniach neurorozwojowych. Dotykają one ok. 10 proc. populacji i ujawniają się od wczesnego dzieciństwa do dorosłości. Coraz więcej wiemy o ich przyczynach oraz o tym, jak opiekować się takimi pacjentami, by zapobiegać ich wykluczeniu z życia społecznego.

Głównym organizatorem „Tygodnia mózgu” jest Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, a wspierają go: Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Stowarzyszenie na rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA oraz redakcja POLITYKI.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nowe leki na odchudzanie podbijają świat. Czy właśnie odkryliśmy Święty Graal?

Czy nowe leki na odchudzanie, które właśnie zalewają zachodnie rynki, to największa rewolucja w medycynie od czasów antybiotyków? Jeśli tak, to może nas czekać również rewolucja społeczna.

Paweł Walewski, Łukasz Wójcik
23.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną