Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Naukowy ranking uczelni POLITYKI: Warszawski przed Jagiellońskim

Uniwersytet Warszawski. Uniwersytet Warszawski. Tadeusz Późniak / Polityka
Wśród rankingów polskich uczelni oceniających różne aspekty ich działalności brakowało rankingu porównującego wszystkie polskie uczelnie akademickie pod względem jakości uprawianej w nich nauki. Oto taka próba.
Uniwersytet Jagielloński.Dariusz Zarod/EAST NEWS Uniwersytet Jagielloński.
Politechnika Warszawska.Tadeusz Późniak/Polityka Politechnika Warszawska.

W Polsce jest 445 państwowych i prywatnych uczelni wyższych. Większość z nich to uczelnie zawodowe, których głównym zadaniem jest kształcenie studentów – działalnością naukową zajmują się one w niewielkim stopniu albo wcale. Tylko 86 szkół, głównie państwowych, to uczelnie typu akademickiego, które posiadają co najmniej dwa uprawnienia nadawania stopnia naukowego doktora. Mają one obowiązek prowadzenia działalności naukowej oraz publikowania jej rezultatów.

ZOBACZ: Zbiorczy ranking polskich uczelni akademickich

ZOBACZ: Ranking uczelni w podziale na specjalizacje

Od pewnego czasu próbuje się oceniać tę działalność, głównie jednak poszczególnych naukowców lub zatrudniających je podstawowych jednostek uczelnianych, czyli wydziałów. Nasz ranking, który jest efektem pracy zespołu naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego, ocenia pod tym kątem całe uczelnie i może być dobrym uzupełnieniem innych podobnych zestawień publikowanych co roku. Jest to ranking czysto naukowy, który może stanowić dobre uzupełnienie funkcjonujących w Polsce dorocznych rankingów szkół wyższych. Ten prowadzony wspólnie przez „Perspektywy” i ”Rzeczpospolitą”, edukacyjny, przeznaczony jest dla kandydatów na studia. Z kolei ten prowadzony przez tygodnik „Wprost” jest rankingiem uczelni, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców. To prawda, że dobra dydaktyka jest często w najlepszych uczelniach wynikiem wysokiego poziomu badań naukowych. Jednakże nie zawsze tak bywa i dlatego ranking naukowy uczelni może być przydatnym, a nawet pożądanym dopełnieniem obrazu szkolnictwa wyższego w Polsce.

PRZECZYTAJ: Jak zbudowaliśmy ranking zbiorczy

PRZECZYTAJ: Jak powstały zestawienia szczegółowe

Prezentowane opracowanie stanowi pierwszy kompletny ranking naukowy uczelni akademickich w Polsce. Jednocześnie jest ono podsumowaniem indeksowanych osiągnięć naukowych polskich uczelni do roku 2012. Z powodu braku miejsca ranking ten nie mógł być rozbity na krótsze okresy dla porównania trendów rozwojowych. Ciekawie będzie śledzić zmiany zachodzące w tym rankingu w następnych latach. Tym bardziej, że Web of Science zaczyna wprowadzać bazy danych książek i monografii naukowych, co może wpłynąć na pozycje rankingowe niektórych uczelni.

Prof. dr hab. Janusz Gil jest prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego i szefem zespołu: dr Olaf Maron, dr inż. Krzysztof Maciesiak, mgr inż. Danuta Chojnacka i mgr inż. Lucyna Andrzejewska, który przygotował dane do rankingu.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną