Nauka

Gaz prosto z lodu

Czy metanowy lód będzie paliwem przyszłości?

W pochodni za rufą statku wydobywczego „Chikyu” płonie gaz z hydratów pozyskanych spod dna Pacyfiku. W pochodni za rufą statku wydobywczego „Chikyu” płonie gaz z hydratów pozyskanych spod dna Pacyfiku. Kyodo/MAXPPP / Forum
Eksploatacja gazu łupkowego wzbudza wątpliwości? To dopiero przedsmak tego, co nas czeka za parę lat. Na horyzoncie pojawiło się już bowiem nowe, jeszcze bardziej kontrowersyjne źródło węglowodorów.
J.R./Polityka

Łupkowa rewolucja wywróciła do góry nogami globalny rynek gazu. Mimo oporu ekologów i niektórych koncernów, zarabiających krocie na eksploatacji klasycznych złóż węglowodorów, gaz łupkowy święci triumf w krajach, które – tak jak Stany Zjednoczone i Kanada – potrafią z pokładów skał wycisnąć błękitne paliwo. Tymczasem gazowi łupkowemu rośnie po cichu konkurent, przy którym bledną wszystkie zasoby gazu na kuli ziemskiej, zarówno w nowych złożach, jak i tych tradycyjnych, od dawna eksploatowanych.

Polityka 24.2013 (2911) z dnia 11.06.2013; Nauka ; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Gaz prosto z lodu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Szamani i inni szatani. Polska religijność zabobonna

Magiczna, zabobonna religijność staje się coraz bardziej powszechna w polskim Kościele. A pandemia jeszcze nasiliła te tendencje.

Joanna Podgórska
21.07.2021