„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Gaz prosto z lodu

Czy metanowy lód będzie paliwem przyszłości?

W pochodni za rufą statku wydobywczego „Chikyu” płonie gaz z hydratów pozyskanych spod dna Pacyfiku. W pochodni za rufą statku wydobywczego „Chikyu” płonie gaz z hydratów pozyskanych spod dna Pacyfiku. Kyodo/MAXPPP / Forum
Eksploatacja gazu łupkowego wzbudza wątpliwości? To dopiero przedsmak tego, co nas czeka za parę lat. Na horyzoncie pojawiło się już bowiem nowe, jeszcze bardziej kontrowersyjne źródło węglowodorów.
J.R./Polityka

Łupkowa rewolucja wywróciła do góry nogami globalny rynek gazu. Mimo oporu ekologów i niektórych koncernów, zarabiających krocie na eksploatacji klasycznych złóż węglowodorów, gaz łupkowy święci triumf w krajach, które – tak jak Stany Zjednoczone i Kanada – potrafią z pokładów skał wycisnąć błękitne paliwo. Tymczasem gazowi łupkowemu rośnie po cichu konkurent, przy którym bledną wszystkie zasoby gazu na kuli ziemskiej, zarówno w nowych złożach, jak i tych tradycyjnych, od dawna eksploatowanych.

Polityka 24.2013 (2911) z dnia 11.06.2013; Nauka ; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Gaz prosto z lodu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak zostałem obrońcą życia. Reporter „Polityki” na szkoleniu antyaborcyjnym

Projekt ustawy zakazującej aborcji, homofobusy, banery ze zdjęciami abortowanych płodów. By przebić się ze swoim przekazem, Fundacja Pro – Prawo do życia idzie szeroko. Szeroko też werbuje, bo również wśród dziennikarzy „Polityki”.

Mateusz Witczak
03.12.2021