Nauka

Po katastrofie

Jak pomagać ludziom dotkniętym stresem powypadkowym

Prof. Bogdan Zawadzki i dr Agnieszka Popiel Prof. Bogdan Zawadzki i dr Agnieszka Popiel Krzysztof Mystkowski / KFP
Tragiczne wypadki komunikacyjne – jak ostatni w Hiszpanii – dramatyczne przeżycia zostawiają trwały ślad. O tym, jak można pomóc ludziom dotkniętym posttraumatycznym stresem, rozmawiamy z terapeutami z Interdyscyplinarnego Centrum Genetyki Zachowania UW.
Ratowanie rannych po katastrofie pociągu w Santiago de Compostela w Hiszpanii, 24 lipca 2013 r.La Voz de Galicia/Xinhua Ratowanie rannych po katastrofie pociągu w Santiago de Compostela w Hiszpanii, 24 lipca 2013 r.

Marcin Rotkiewicz: – Katastrofy kolejowe, drogowe, wypadki w kopalniach, klęski żywiołowe. Niemal natychmiast pojawiają się na miejscu psycholodzy. Co mogą zrobić?
Bogdan Zawadzki: – Jeśli zapytałby mnie pan, czy w pierwszych godzinach i dniach po wypadku psycholodzy mogą zaoferować człowiekowi coś więcej niż jego rodzina i przyjaciele – to odpowiedź brzmi: nie. Na tym etapie najbardziej korzystne okazuje się wsparcie bliskich. Ważny jest też sposób zachowania się służb ratunkowych. Nie neguję, że niekiedy pomoc psychologa może okazać się niezbędna, np. jeśli ktoś zupełnie nie radzi sobie z emocjami lub też dochodzi do zaostrzenia już wcześniej istniejących problemów psychicznych. Opinia, że profesjonalna pomoc psychologiczna jest niezbędna dla wszystkich osób, które doświadczyły jakiejś tragedii, to mit.

Skąd on się wziął?
Ewa Pragłowska: – Psychologów postrzega się niemal jak cudownych uzdrowicieli: wydarzyła się tragedia, ale oni mogą sprawić, że ludzie spojrzą na nią inaczej, szybciej uśmierzą ból psychiczny.

B.Z.: – Tymczasem psycholog jest równie bezradny wobec cierpienia i śmierci jak każdy inny człowiek. Nie ma cudownych recept ani formuł, które pomogą uśmierzyć ból. Tak jak nie ma cudownego leku na traumę, a istnieje jedynie możliwość leczenia zaburzeń emocjonalnych, które powstają w wyniku doświadczenia traumy.

Co to jest trauma z punktu widzenia psychologii?
Agnieszka Popiel: – W dużym skrócie, powstaje ona po doświadczeniu zagrożenia własnego życia lub bycia świadkiem zagrożenia życia innych.

Polityka 31.2013 (2918) z dnia 30.07.2013; Nauka; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Po katastrofie"
Reklama