Nauka

Po katastrofie

Jak pomagać ludziom dotkniętym stresem powypadkowym

Prof. Bogdan Zawadzki i dr Agnieszka Popiel Prof. Bogdan Zawadzki i dr Agnieszka Popiel Krzysztof Mystkowski / KFP
Tragiczne wypadki komunikacyjne – jak ostatni w Hiszpanii – dramatyczne przeżycia zostawiają trwały ślad. O tym, jak można pomóc ludziom dotkniętym posttraumatycznym stresem, rozmawiamy z terapeutami z Interdyscyplinarnego Centrum Genetyki Zachowania UW.
Ratowanie rannych po katastrofie pociągu w Santiago de Compostela w Hiszpanii, 24 lipca 2013 r.La Voz de Galicia/Xinhua Ratowanie rannych po katastrofie pociągu w Santiago de Compostela w Hiszpanii, 24 lipca 2013 r.

Marcin Rotkiewicz: – Katastrofy kolejowe, drogowe, wypadki w kopalniach, klęski żywiołowe. Niemal natychmiast pojawiają się na miejscu psycholodzy. Co mogą zrobić?
Bogdan Zawadzki: – Jeśli zapytałby mnie pan, czy w pierwszych godzinach i dniach po wypadku psycholodzy mogą zaoferować człowiekowi coś więcej niż jego rodzina i przyjaciele – to odpowiedź brzmi: nie. Na tym etapie najbardziej korzystne okazuje się wsparcie bliskich.

Polityka 31.2013 (2918) z dnia 30.07.2013; Nauka ; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Po katastrofie"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021