Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Po katastrofie

Jak pomagać ludziom dotkniętym stresem powypadkowym

Prof. Bogdan Zawadzki i dr Agnieszka Popiel Prof. Bogdan Zawadzki i dr Agnieszka Popiel Krzysztof Mystkowski / KFP
Tragiczne wypadki komunikacyjne – jak ostatni w Hiszpanii – dramatyczne przeżycia zostawiają trwały ślad. O tym, jak można pomóc ludziom dotkniętym posttraumatycznym stresem, rozmawiamy z terapeutami z Interdyscyplinarnego Centrum Genetyki Zachowania UW.
Ratowanie rannych po katastrofie pociągu w Santiago de Compostela w Hiszpanii, 24 lipca 2013 r.La Voz de Galicia/Xinhua Ratowanie rannych po katastrofie pociągu w Santiago de Compostela w Hiszpanii, 24 lipca 2013 r.

Marcin Rotkiewicz: – Katastrofy kolejowe, drogowe, wypadki w kopalniach, klęski żywiołowe. Niemal natychmiast pojawiają się na miejscu psycholodzy. Co mogą zrobić?
Bogdan Zawadzki: – Jeśli zapytałby mnie pan, czy w pierwszych godzinach i dniach po wypadku psycholodzy mogą zaoferować człowiekowi coś więcej niż jego rodzina i przyjaciele – to odpowiedź brzmi: nie. Na tym etapie najbardziej korzystne okazuje się wsparcie bliskich.

Polityka 31.2013 (2918) z dnia 30.07.2013; Nauka ; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Po katastrofie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022