Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Czekając na supernową

Eta Carinae - niezwykła gwiazda Mlecznej Drogi

Materia wyrzucona przez eta Carinae w 1843 r. rozbiega się z szybkością 700 km/s, formując obłok o kształcie klepsydry. Materia wyrzucona przez eta Carinae w 1843 r. rozbiega się z szybkością 700 km/s, formując obłok o kształcie klepsydry. Nathan Smith, Morse / NASA
Jedna z największych gwiazd Drogi Mlecznej na naszych oczach przeżywa przedśmiertne konwulsje. Wybuchnie jako supernowa. A może już wybuchła?
W odległej 7,5 tys. lat świetlnych od Słońca Mgławicy Carina powstały liczne gwiazdy o dużej masie, które zakończą ewolucję potężnymi eksplozjami.Nathan Smith/University of Minnesota/AOAO/AURA/NSF W odległej 7,5 tys. lat świetlnych od Słońca Mgławicy Carina powstały liczne gwiazdy o dużej masie, które zakończą ewolucję potężnymi eksplozjami.

W listopadzie 1676 r. 20-letni wtedy Edmund Halley wypłynął z Anglii w trzymiesięczną podróż, której celem była Wyspa Świętej Heleny, znana dziś jako miejsce uwięzienia i śmierci Napoleona Bonaparte. Miał na niej uruchomić obserwatorium astronomiczne i opracować pierwszy katalog gwiazd nieba południowego. Mimo młodego wieku cieszył się zaufaniem kręgów polityczno-biznesowych: wyprawie patronował Karol II – władca Anglii, Szkocji i Irlandii, a jej koszty pokryła Kompania Wschodnioindyjska.

Polityka 38.2013 (2925) z dnia 17.09.2013; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Czekając na supernową"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Diagnozy dotyczące przyszłości chrześcijaństwa

Przyszłość chrześcijaństwa. Diagnozy i prognozy.

Adam Szostkiewicz
17.11.2015