Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Nauka

Czekając na supernową

Eta Carinae - niezwykła gwiazda Mlecznej Drogi

Materia wyrzucona przez eta Carinae w 1843 r. rozbiega się z szybkością 700 km/s, formując obłok o kształcie klepsydry. Materia wyrzucona przez eta Carinae w 1843 r. rozbiega się z szybkością 700 km/s, formując obłok o kształcie klepsydry. Nathan Smith, Morse / NASA
Jedna z największych gwiazd Drogi Mlecznej na naszych oczach przeżywa przedśmiertne konwulsje. Wybuchnie jako supernowa. A może już wybuchła?
W odległej 7,5 tys. lat świetlnych od Słońca Mgławicy Carina powstały liczne gwiazdy o dużej masie, które zakończą ewolucję potężnymi eksplozjami.Nathan Smith/University of Minnesota/AOAO/AURA/NSF W odległej 7,5 tys. lat świetlnych od Słońca Mgławicy Carina powstały liczne gwiazdy o dużej masie, które zakończą ewolucję potężnymi eksplozjami.

W listopadzie 1676 r. 20-letni wtedy Edmund Halley wypłynął z Anglii w trzymiesięczną podróż, której celem była Wyspa Świętej Heleny, znana dziś jako miejsce uwięzienia i śmierci Napoleona Bonaparte. Miał na niej uruchomić obserwatorium astronomiczne i opracować pierwszy katalog gwiazd nieba południowego. Mimo młodego wieku cieszył się zaufaniem kręgów polityczno-biznesowych: wyprawie patronował Karol II – władca Anglii, Szkocji i Irlandii, a jej koszty pokryła Kompania Wschodnioindyjska.

Polityka 38.2013 (2925) z dnia 17.09.2013; Nauka; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Czekając na supernową"
Reklama