Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Maszyny do wyręczania

TECHNOECHO

Lifeband Touch - opaska mierząca aktywność Lifeband Touch - opaska mierząca aktywność materiały prasowe
Z tego, co na targach Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas wystawiają producenci, można łatwo wywróżyć najbliższą przyszłość technosfery. O kilku zauważalnych trendach wspomnieliśmy w poprzednim wydaniu Technoecho, dziś część druga.
Elektrokardiograf QuardioCoremateriały prasowe Elektrokardiograf QuardioCore

Gdyby przyszło podsumować ofertę CES, zapewne obok sprzętu wideo o rozdzielczości 4K (o tym już pisaliśmy) należałoby wspomnieć trend postępującej personalizacji oraz indywidualizacji sprzętu elektronicznego. Znakomitą część propozycji przedstawionych na targach w Las Vegas stanowią obdarzone atrybutami ograniczonej inteligencji urządzenia, które mają ułatwiać śledzenie podstawowych czynności życiowych oraz wspomaganie tych czynności, które – w przeciwieństwie na przykład do oddychania – może za nas wykonać maszyna.

Do tych pierwszych należą rozmaite zmyślne bransolety, rejestrujące aktywność fizyczną osoby, która nosi je na przegubie. To segment rynku, który z racji rosnącej świadomości, że życie jest tylko jedno i jeśli ma trwać dłużej niż 40 lat, nie należy go spędzić przy biurku, będzie się z pewnością powiększał. Urządzenia takie nie tylko łączą się bezprzewodowo z telefonem, umożliwiając rejestrację i analizę aktywności, lecz także wyświetlają powiadomienia generowane przez smartfon. Ma takie produkty w swojej ofercie Samsung, ma Nike, ma także LG, którego opaska Lifeband Touch wydaje się ujmująco nieprzekombinowana i przyjazna użytkownikom. A w końcu o to chodzi – o prostotę interakcji z takim gadżetem.

Nieco poważniejsze zadania wypełniać ma seria osobistych urządzeń diagnostycznych Qardio. Każdy, kto zmuszony był do prześledzenia dziennej pracy swojego serca, wie, jak bardzo to kłopotliwe i zwykle mało miarodajne. Rozwiązaniem alternatywnym dla typowych holterów są eleganckie, ergonomiczne, a przede wszystkim wyjątkowo proste w obsłudze „elektrokardiografy” QardioCore. Bez żadnych zbędnych zabiegów umieszcza się je pod koszulą – i zapomina o ich istnieniu.

Polityka 4.2014 (2942) z dnia 21.01.2014; Nauka; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Maszyny do wyręczania"
Reklama