Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Nikon D4S, Adam Audio F5 Active Nearfield Studio Monitor, CarPlay

Techno echo. Przegląd nowości technicznych

Lustrzanka Nikona D4S ma wszystko, czego się można spodziewać po profesjonalnym aparacie fotograficznym. Lustrzanka Nikona D4S ma wszystko, czego się można spodziewać po profesjonalnym aparacie fotograficznym. materiały prasowe
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
System CarPlay firmy Apple pozwala na  wykonywanie połączeń telefonicznych i wysyłanie maili za pomocą głosu.materiały prasowe System CarPlay firmy Apple pozwala na wykonywanie połączeń telefonicznych i wysyłanie maili za pomocą głosu.

Ma wszystko

Nikon D4S jest jednym z tych produktów, których prezentowanie może się wydać bezcelowe. Znający się na rzeczy nie potrzebują specjalnej zachęty. Pozostali westchną na widok ceny, która oscyluje wokół 5 tys. dol. (bez obiektywu). Mimo wszystko tej nowości pominąć nie sposób. Lustrzanka D4S ma wszystko to, czego można się spodziewać po profesjonalnym aparacie fotograficznym. Jest to więc kamera niebywale wytrzymała, odporna na wilgoć i kurz, przeprojektowana nieznacznie tylko pod względem ergonomii. Nie pozostawia absolutnie żadnego pola do narzekań w dziedzinie szybkości przechodzenia w tryb gotowości, ostrzenia, a przede wszystkim szybkostrzelności. Wykonuje bowiem aż 11 klatek na sekundę, i to przez całe 20 sekund, co oznacza, że zanim się zatrzyma, żeby przeanalizować zgromadzone dane, na karcie pamięci znajdzie się ponad 200 zdjęć. Standardowy zakres czułości to 100–25 600 ISO, ale można go rozszerzyć do wartości 409 600 ISO, przy czym zdjęcia nie wykazują szumów aż do wartości 25 600 ISO. Oznacza to mniej więcej tyle, że aparat widzi więcej i lepiej niż fotografujący. Poprawiono też „komunikatywność” aparatu z komputerem. To szczególnie przydatne w pracy animatorów oraz fotografów przyrody. Nikon proponuje też modną ostatnio, ale bardzo przydatną funkcjonalność, pozwalającą na wykonywanie zdjęć przy uniesionym lustrze. Odbywa się to w całkowitej ciszy. Wprawdzie rozdzielczość spada z domyślnych 16 do 2,5 megapiksela, ale to wciąż całkiem sporo, zważywszy, że trzask opadającego lustra płoszy niektóre tematy.

Wiernie czy ładnie

Pracując z materią dźwiękową, choćby tylko dla czystej przyjemności, zastanawiamy się nieraz, na ile to, co słyszymy w głośnikach, zgodne jest z tym, co usłyszą inni, lub z tym, co pierwotnie nagraliśmy.

Polityka 12.2014 (2950) z dnia 18.03.2014; Nauka; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Nikon D4S, Adam Audio F5 Active Nearfield Studio Monitor, CarPlay"
Reklama