Nauka

Bogactwo kraju a jego pozycja naukowa

Pozycja w rankingu naukowym Pozycja w rankingu naukowym Polityka

W rankingu 30 największych gospodarek świata za 2012 r., w którym kraje są uszeregowane pod względem malejącego nominalnego PKB (w mld dol. USA) liderem są Stany Zjednoczone z wynikiem 15 077, następnie Chiny z 11 299, a Polska z 522 mld dol. zajmuje 24 miejsce. Na wykresie przedstawiamy zależność pozycji kraju w rankingu nominalnego PKB (oś pionowa – im wyżej, tym gorzej) od pozycji w naukowym rankingu kraju mierzonego indeksem Hirscha (oś pozioma – im bardziej na prawo, tym gorzej). Przekątna reprezentuje idealną korelację, w której pozycja w rankingu PKB jest równa pozycji w rankingu H. Tylko USA leży na tej linii, ale spora grupa krajów zaznaczonych niebieskim kolorem leży w szarym pasie, w którym odstępstwo od idealnej korelacji jest nie większe niż około 5 pozycji w rankingu PKB.

(...)

Polityka 22.2014 (2960) z dnia 27.05.2014; Nauka ; s. 72
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021