Nauka

A zęby miały jak banany

190 lat dinozaurów

Uniwersytet w Utah / materiały prasowe
Natura stworzyła te potwory 245 mln lat temu. I sama je unicestwiła 180 mln lat później. Mija właśnie 190 lat, kiedy świat dowiedział się o istnieniu dinozaurów. W Polsce jednak znane były od stuleci – nie nosiły tylko naukowej nazwy.
Narodzinom dinozaurów, tak jak i ich zagładzie, towarzyszył koniec świata. Ten pierwszy, sprzed 245 mln lat, o wciąż nierozpoznanej przyczynie, był naprawdę przerażający w swoich skutkach.Jonathan Blair/Corbis Narodzinom dinozaurów, tak jak i ich zagładzie, towarzyszył koniec świata. Ten pierwszy, sprzed 245 mln lat, o wciąż nierozpoznanej przyczynie, był naprawdę przerażający w swoich skutkach.

Ten jubileusz godny jest przypomnienia, bo dinozaury mają wielkie zasługi dla zmiany naszego myślenia o dziejach życia na Ziemi. Niewykluczone też, że ich zasługą będzie ocalenie ludzkości. Los dinozaurów zwrócił bowiem uwagę na zagrożenie, jakim jest dla Ziemi i Ziemian zderzenie ze stosunkowo nawet niewielkim ciałem niebieskim, kometą lub planetoidą. Dzisiaj wiele ośrodków naukowych poważnie traktuje problem ochrony Ziemi przed impaktem.

Kości olbrzymów

Pastor Buckland miał już dość przyglądania się tym przedziwnym kościom.

Polityka 29.2014 (2967) z dnia 15.07.2014; Nauka; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "A zęby miały jak banany"

Czytaj także

Świat

Dekolonizacja Pacyfiku trwa. Jest nowe nowe państwo

20 lat po zakończeniu wojny domowej Bougainville 98 proc. uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością. Na razie jednak trudno być optymistą, co do przyszłości tego niewielkiego kraju.

Dominik Sipiński
11.12.2019