Nauka

Mądry jak sowa, uparty jak osioł

Wielcy uczeni też się mylą

Mario Livio, autor „Olśniewających błędów”: naukę zmieniły zarówno przełomowe odkrycia, jak wielkie wpadki uczonych. Mario Livio, autor „Olśniewających błędów”: naukę zmieniły zarówno przełomowe odkrycia, jak wielkie wpadki uczonych. John Davis
Naukę najwyższych lotów uprawia się nieraz na granicy śmieszności. I to właśnie w umiejętności błądzenia tkwi siła Zachodu.
Stuart Firestein, autor „Ignorancji”: niewiedzę można usystematyzować.Archiwum Stuart Firestein, autor „Ignorancji”: niewiedzę można usystematyzować.

Jak najłatwiej zgubić się w wielkim azjatyckim mieście? Zapytać przypadkowo napotkaną osobę o drogę. A potem, kiedy już się okaże, że jej sugestia nie pokrywa się z rzeczywistością, zapytać kolejną. I jeszcze jedną. Różnorakość udzielonych z jednakową życzliwością odpowiedzi każe potem pytającemu krążyć po siatce ulic godzinami, aż do wyczerpania (choć można też sięgnąć po Google Maps). Nierzadko bowiem łatwiej pytanym udzielić błędnej odpowiedzi, niż przyznać się do niewiedzy.

Polityka 31.2014 (2969) z dnia 29.07.2014; Nauka ; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Mądry jak sowa, uparty jak osioł"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021