„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Sumienie bez klauzuli

Jaki powinien być współczesny lekarz?

Wkładając biały fartuch, trzeba przyjąć do wiadomości, że poprzeczka została ustawiona wysoko. Wkładając biały fartuch, trzeba przyjąć do wiadomości, że poprzeczka została ustawiona wysoko. Roger Jegg / PantherMedia
Z okazji świąt życzymy sobie dużo zdrowia. Czy nie zawiera się w tym także tęsknota za oddanym lekarzem, który byłby wart naszego zaufania?
Mirosław Gryń/Polityka

W najnowszym rankingu zaufania do lekarzy, który tej jesieni opublikował światowy periodyk „New England Journal of Medicine”, Polska znalazła się na ostatnim miejscu. W 2011 r. 7 na 10 pacjentów ufało swoim lekarzom, obecnie tylko 4 na 10 (43 proc.), co jest wynikiem gorszym niż w Rosji (45 proc.), Bułgarii (46 proc.), nie mówiąc o czołówce tej stawki: Szwajcarii (83 proc.), Danii (79 proc.) i Holandii (78 proc.).

„Udziel chorym zaufania do mnie, aby słuchali moich przepisów i wskazówek” – modlił się Majmonides, rozumiejąc już w XII w.

Polityka 51-52.2014 (2989) z dnia 16.12.2014; Nauka ; s. 112
Oryginalny tytuł tekstu: "Sumienie bez klauzuli"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021