Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Polipy i geopolityka

Polityka wysp koralowych

Są takie miejsca na Ziemi, w których utrzymanie koralowców w dobrym stanie jest kwestią bezpieczeństwa narodowego. Są takie miejsca na Ziemi, w których utrzymanie koralowców w dobrym stanie jest kwestią bezpieczeństwa narodowego. Tomasz Sienicki / Wikipedia
Koralowce nie interesują się polityką. Ale polityka zainteresowała się nimi. Za ich pomocą Japonia chce wskrzesić tonący atol na Pacyfiku, aby zachować olbrzymią strefę ekonomiczną wokół niego. Na świecie jest więcej takich bezcennych skrawków lądów.
U góry: wyspa koralowa Okinotorishima, leżąca 1750 km na południe od Tokio na Oceanie Spokojnym. U dołu: Japończycy obudowują tonące koralowce, by pozostały wyspą.AFP/EAST NEWS U góry: wyspa koralowa Okinotorishima, leżąca 1750 km na południe od Tokio na Oceanie Spokojnym. U dołu: Japończycy obudowują tonące koralowce, by pozostały wyspą.

Okinotorishima sama w sobie nie ma większego znaczenia. Nie jest pewne, czy w ogóle istnieje. Owszem, przy spokojnym morzu znad wody wynurzają się trzy kawałki rafy koralowej o łącznej powierzchni ok. 100 m kw., ale ponieważ wznoszą się na wysokość paru centymetrów nad poziom Oceanu Spokojnego, znikają pod falami, jak tylko zerwie się silniejszy wiatr. Wygląda więc na to, że Okinotorishima istnieje tylko przy ładnej pogodzie, a i wtedy trudno ją dostrzec.

Polityka 9.2015 (2998) z dnia 24.02.2015; Nauka; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Polipy i geopolityka"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >