Nauka

Polipy i geopolityka

Polityka wysp koralowych

Są takie miejsca na Ziemi, w których utrzymanie koralowców w dobrym stanie jest kwestią bezpieczeństwa narodowego. Są takie miejsca na Ziemi, w których utrzymanie koralowców w dobrym stanie jest kwestią bezpieczeństwa narodowego. Tomasz Sienicki / Wikipedia
Koralowce nie interesują się polityką. Ale polityka zainteresowała się nimi. Za ich pomocą Japonia chce wskrzesić tonący atol na Pacyfiku, aby zachować olbrzymią strefę ekonomiczną wokół niego. Na świecie jest więcej takich bezcennych skrawków lądów.
U góry: wyspa koralowa Okinotorishima, leżąca 1750 km na południe od Tokio na Oceanie Spokojnym. U dołu: Japończycy obudowują tonące koralowce, by pozostały wyspą.AFP/EAST NEWS U góry: wyspa koralowa Okinotorishima, leżąca 1750 km na południe od Tokio na Oceanie Spokojnym. U dołu: Japończycy obudowują tonące koralowce, by pozostały wyspą.

Okinotorishima sama w sobie nie ma większego znaczenia. Nie jest pewne, czy w ogóle istnieje. Owszem, przy spokojnym morzu znad wody wynurzają się trzy kawałki rafy koralowej o łącznej powierzchni ok. 100 m kw., ale ponieważ wznoszą się na wysokość paru centymetrów nad poziom Oceanu Spokojnego, znikają pod falami, jak tylko zerwie się silniejszy wiatr. Wygląda więc na to, że Okinotorishima istnieje tylko przy ładnej pogodzie, a i wtedy trudno ją dostrzec.

Polityka 9.2015 (2998) z dnia 24.02.2015; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Polipy i geopolityka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021