Nauka

Wstrząsająca teoria smug na niebie

Pseudonauka w internecie

Smuga kondensacyjna za samolotem Tu-154M lecącym nad Syberią. Smuga kondensacyjna za samolotem Tu-154M lecącym nad Syberią. Ercan Karakas / Wikipedia
Wciąż brak skutecznego antidotum na bzdury rozpowszechniane w internecie.
Czy użytkownicy internetu będą sami potrafili „uodpornić się” na głupoty publikowane w sieci, tak jak organizm uczy się bronić przed wirusami czy bakteriami?EAST NEWS Czy użytkownicy internetu będą sami potrafili „uodpornić się” na głupoty publikowane w sieci, tak jak organizm uczy się bronić przed wirusami czy bakteriami?

Rzadko się zdarza, że naukowcy w poważnym specjalistycznym periodyku („PLOS ONE”) zajmują się czymś takim, jak wiara w „smugi chemiczne” (ang. chemtrails). To stosunkowo popularna teoria spiskowa, według której część latających na świecie samolotów odrzutowych rozpyla substancje chemiczne widoczne w postaci charakterystycznych smug kondensacyjnych utrzymujących się na niebie. Chodzi o białe linie ciągnące się za samolotami, które w rzeczywistości tworzą się z pary wodnej ulegającej skropleniu dzięki spalinom wyrzucanym przez silniki.

Polityka 15.2015 (3004) z dnia 07.04.2015; Nauka; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Wstrząsająca teoria smug na niebie"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Niezwykły film o Tonym Haliku

Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.

Aneta Kyzioł
18.09.2020