Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Aparat Leica M Monochrom, słuchawki Sennheiser RS 175, rekorder Tascam DR-70D

Techno echo. Przegląd nowości technicznych

Bezprzewodowy zestaw słuchawkowy Sennheiser RS 175 ładnie gra, i nie jest to tylko nasze subiektywne odczucie, ale i opinia ekspertów. Bezprzewodowy zestaw słuchawkowy Sennheiser RS 175 ładnie gra, i nie jest to tylko nasze subiektywne odczucie, ale i opinia ekspertów. materiały prasowe
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Leica M Monochrom to aparat wspaniały. Jednak cena to 7 tys. dolarów.materiały prasowe Leica M Monochrom to aparat wspaniały. Jednak cena to 7 tys. dolarów.

Aparat daltonista

Chociaż wydatek blisko 7 tys. dol. może wydawać się ekstrawagancją, to... jest on ekstrawagancją i kropka, ale tu przynajmniej jej finansowy wymiar znajduje odzwierciedlenie w realnej wartości nabytku. Inaczej niż w przypadku torebki. Leica M Monochrom jest aparatem wspaniałym – dokładnie tym, czym powinna być leica wieku cyfrowego. Ergonomia, funkcjonalność, jakość wykonania, użyte materiały – w tych dziedzinach nic nie uległo zmianie w stosunku do poprzednich najwyższych modeli niemieckiego producenta. Sercem (mózgiem?) nowego aparatu jest opracowana specjalnie na tę okazję pełnoklatkowa matryca CCD, którą cechuje rozdzielczość 18 mln pikseli oraz... daltonizm. Jej ślepota na kolory jest zaletą, nie wadą, ponieważ obraz rejestrowany jest bezpośrednio w formie czarno-białej, a nie przekształcany do tej formy na dalszym etapie. Elementy matrycy rejestrują wyłącznie luminancję. Migawka – oczywiście mechaniczna – marzenie w przypadku większości tańszych aparatów o podobnych aspiracjach. W połączeniu z najwyższej klasy optyką (trzeba dokupić lub mieć, niestety) daje to fotografie nie do pokonania, w każdym razie pod względem technicznym. 2,5-calowy ekran wyświetla obraz nieskompresowany, co wespół z histogramem daje pełną kontrolę nad detalami naświetlenia kadru. Leica posiada też wizjer elektroniczny. Klasyczny to opcja.

Wyciszają i grają

Obecność dzieci lub zwierząt domowych budzi nieraz w człowieku niepohamowaną chęć ucieczki. Z pomocą słuchawek Sennheiser RS 175 można ją nieco wytłumić – mniej więcej tak jak ich duże i wygodne muszle tłumią dźwięki ze świata zewnętrznego. Można też dzięki nim o dowolnej porze dnia i nocy wsłuchiwać się w subtelności gry na instrumentach perkusyjnych w głośnym, w sensie podwójnym, filmie „Whiplash”.

Polityka 22.2015 (3011) z dnia 26.05.2015; Nauka; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Aparat Leica M Monochrom, słuchawki Sennheiser RS 175, rekorder Tascam DR-70D"
Reklama