Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Pielenie chwastów

Szybsze dotacje na innowacje

Wraz z nowym rozdaniem unijnych pieniędzy urzędy w Polsce zabrały się za ustalanie nowych zasad rozdzielania euro z Brukseli. Wraz z nowym rozdaniem unijnych pieniędzy urzędy w Polsce zabrały się za ustalanie nowych zasad rozdzielania euro z Brukseli. Avij / Wikipedia
Największym wyzwaniem przy zmianie zasad przyznawania dotacji nie są mityczne „regulacje unijne”. Kluczowa jest zmiana przyzwyczajeń urzędników.
Szybką ścieżkę uruchomiono 4 maja tego roku.Marek Sobczak/Polityka Szybką ścieżkę uruchomiono 4 maja tego roku.

Nie wiadomo, kto pierwszy rzucił hasło do przewrotu. – Nikomu nagle nie zapaliła się czerwona lampka. Od dawna spływały do nas sygnały, żeby uprościć procedury – mówi Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zresztą sygnały przychodziły nie tylko do NCBR. Dostawały je też inne instytucje zajmujące się funduszami europejskimi. Nadchodziły z różnych stron. Narzekali przedsiębiorcy starający się o unijne dotacje na innowacje – że miesiącami czekają na decyzję, że muszą składać niepotrzebne dokumenty, że oceniający wnioski doszukują się błędów, np.

Polityka 22.2015 (3011) z dnia 26.05.2015; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Pielenie chwastów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021