Nauka

Laureat Nagród Naukowych POLITYKI wybrany do rady powierniczej Wikipedii

Prof. Dariusz Jemielniak Prof. Dariusz Jemielniak Akademia Leona Koźmińskiego / mat. pr.
Prof. Dariusz Jemielniak zasiądzie w siedmioosobowej radzie, która stanowi najwyższą władzę w serwisie.

Świat akademicki powinien bardziej angażować się w funkcjonowanie Wikipedii – uważa prof. Dariusz Jemielniak. W wyborach do rady powierniczej serwisu otrzymał on najwięcej spośród ponad 5,5 tys. głosów oddanych przez wikipedystów.

W siedmioosobowej radzie, która stanowi najwyższą władzę organizacji, po raz pierwszy w radzie znajdzie się ktoś pochodzący spoza Europy Zachodniej i USA.

Sam prof. Jemielniak znakomicie realizuje własny postulat. Łączy bowiem kierowanie Katedrą Zarządzania Międzynarodowego na Akademii Leona Koźmińskiego z pracą na rzecz Wikipedii. Był przewodniczącym jej komitetu finansowego i poświęcił jej wydaną w ubiegłym roku książkę pt. „Życie wirtualnych dzikich: netnografia Wikipedii, największego projektu współtworzonego przez ludzi”. 

Szczególnemu środowisku społecznemu, jakie tworzą wikipedyści, prof. Jemielniak zadedykował wykład wygłoszony podczas uroczystości rozdania ostatnich Nagród Naukowych POLITYKI. Niedawno na łamach POLITYKI pisał o 7 grzechach głównych reformy szkolnictwa wyższego i proponował środki zaradcze.

Owszem, szkolnictwo wyższe w Polsce przechodzi kryzys i wymaga zdecydowanych działań. Ale w reformie powinniśmy wzorować się raczej na takich organizacjach, jak Google, 3M czy Wikipedia, a nie McDonald’s – apelował w swoim artykule.

Studenci do komputerów

On sam jest laureatem Nagród Naukowych POLITYKI z 2009 roku. Doceniono wówczas jego badania nad antropologią organizacji i postrzeganiem świata przez różne grupy zawodowe, zwłaszcza w przedsiębiorstwach wysokich technologii. Prof. Jemielniaka szczególnie interesują społeczności otwartej współpracy oraz start-upy.

Teraz swoją wiedzę wykorzysta zapewne przy reformowaniu Wikipedii. Poza zwiększeniem wkładu środowiska akademickiego w rozwój serwisu – on sam namawia swoich studentów do uzupełniania jej zasobów – chciałby poprawić zarządzanie Wikipedią i ograniczyć w niej biurokrację.

Prof. Jemielniak jest również stypendystą m.in. Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Fulbrighta, Fundacji Kościuszkowskiej, a także konkursu dla wybitnych młodych naukowców MNiSW. Visiting scholar na Cornell University, Harvard University i University of California, Berkeley. Otrzymał nagrodę MNiSW za współautorstwo podręcznika „Zarządzanie od podstaw”. Jest autorem i redaktorem wielu książek naukowych, jak też współautorem podręczników do angielskiego i twórcą darmowego słownika internetowego ling.pl.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną