Nauka

Nie musisz znać Euklidesa

Matematykę da się pokochać

Edward Władimirowicz Frenkel Edward Władimirowicz Frenkel Elizabeth Lippman
Rozmowa z Edwardem Frenklem z Berkeley, autorem bestselleru „Miłość i matematyka. Istota ukrytej rzeczywistości”.
„Matematyka jest wszędzie wokół nas, w komputerach, internecie, GPS, grach wideo. Dlaczego nie uczymy młodych ludzi właśnie tego, a karmimy ich wciąż tymi samymi treściami”.Elizabeth Lippman/Archiwum prywatne „Matematyka jest wszędzie wokół nas, w komputerach, internecie, GPS, grach wideo. Dlaczego nie uczymy młodych ludzi właśnie tego, a karmimy ich wciąż tymi samymi treściami”.

Przemek Berg: – Czy gdyby nie opuścił pan Związku Radzieckiego, zostałby pan matematykiem? I to tak cenionym?
Edward Frenkel: – Matematykę można uprawiać wszędzie i nawet w ZSRR była swoistym schronieniem dla wielu utalentowanych i kreatywnych ludzi. W okresie sowieckim młodzi zdolni ludzie nie mogli się realizować w wielu dziedzinach. Ekonomia na przykład była pod całkowitą kontrolą władz, podobnie nauki humanistyczne czy społeczne. Także wiele dyscyplin naukowych całkowicie poddano dominacji ideologii partyjnej.

Polityka 26.2015 (3015) z dnia 23.06.2015; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie musisz znać Euklidesa"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021