Nauka

Nowa rodzina Kopernika

Nowe fakty z życia najsłynniejszego polskiego astronoma

Przodkowie Mikołaja Kopernika prawdopodobnie byli albo górnikami miedziowymi, albo zajmowali się obróbką tego metalu. Przodkowie Mikołaja Kopernika prawdopodobnie byli albo górnikami miedziowymi, albo zajmowali się obróbką tego metalu. G. Nimatallah/De Agostini / Getty Images
Rozmowa z prof. Krzysztofem Mikulskim z UMK w Toruniu, badaczem życia i dzieła Mikołaja Kopernika.
Prof. Krzysztof Mikulski –  historyk z UMK w Toruniu.Archiwum prywatne Prof. Krzysztof Mikulski – historyk z UMK w Toruniu.

Piotr Majewski: – Panie profesorze, przeprowadził pan drobiazgowe badania genealogii rodu Mikołaja Kopernika. Co nowego wiemy o jego rodzinie?
Krzysztof Mikulski: – Przede wszystkim udało mi się odtworzyć dość szeroko drzewo genealogiczne astronoma i odnaleźć nieznanych dotąd jego krewniaków i powinowatych. W toku badań natknąłem się też na przodków Kopernika, których ślady prowadzą nie tylko do Krakowa – jak się powszechnie sądziło.

Polityka 28.2015 (3017) z dnia 07.07.2015; Nauka; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowa rodzina Kopernika"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016