Nauka

Szurając podeszwą, stukając obcasem

Krótka historia butów

„Czerwone muletki”, William McGregor Paxton, XX w. „Czerwone muletki”, William McGregor Paxton, XX w. www.bridgemanart.com / FOTOCHANNELS
Chronią stopy przed urazami, zimnem i brudem, a obcas unosi je, dodając wzrostu i seksapilu. Jakie buty noszono sto, pięćset i kilka tysięcy lat temu?
Buty sznurkowe Otziego, Człowieka z Lodu (3300 lat p.n.e.)South Tyrol Museum of Archeology/www.iceman.it Buty sznurkowe Otziego, Człowieka z Lodu (3300 lat p.n.e.)

W trakcie wykopalisk na Starym Rynku w Poznaniu archeolodzy natrafili na mnóstwo zabytków z różnych epok. Jednak to nie monety czy inne metalowe artefakty najbardziej ich ucieszyły, tylko znacznie mniej urodziwe skórzane ścinki. Według kierującej badaniami Kateriny Zisopulu-Bleja z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu można z nich złożyć buty, w jakich chodzono 500 lat temu.

Obecność zakładu szewskiego na rynku poznańskim oznaczałaby, że pełnił on nie tylko funkcję handlową, ale i rzemieślniczą.

Polityka 29.2015 (3018) z dnia 14.07.2015; Nauka ; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Szurając podeszwą, stukając obcasem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Konkurs Chopinowski: inny niż poprzednie

XVIII Konkurs Chopinowski był inny niż poprzednie. I to nie tylko z powodu rocznego odsunięcia w czasie.

Dorota Szwarcman
26.10.2021