„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

O wilku mowa

Wilki w przyrodzie i kulturze

„Zdaniem Fromma czerwony kapturek, nakrycie głowy, to symbol menstruacji. W ten sposób powstaje opowieść o niebezpieczeństwach czyhających na dojrzewającą dziewczynę. Wilk stara się ściągnąć ją z drogi wytyczonej przez mamę”. „Zdaniem Fromma czerwony kapturek, nakrycie głowy, to symbol menstruacji. W ten sposób powstaje opowieść o niebezpieczeństwach czyhających na dojrzewającą dziewczynę. Wilk stara się ściągnąć ją z drogi wytyczonej przez mamę”. Jon Berkeley / EAST NEWS
Profesor Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska z Uniwersytetu Śląskiego o fascynacji wilkami i ich obecności w kulturze.
Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska, dr hab., profesor Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się m.in. kulturowymi formami wyobrażeń społecznych i estetyką popkultury.Rafał Klimkiewicz/Edytor.net Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska, dr hab., profesor Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się m.in. kulturowymi formami wyobrażeń społecznych i estetyką popkultury.

Robert Rient: – Człowiek człowiekowi wilkiem, nosił wilk razy kilka, o wilku mowa, nie wywołuj wilka z lasu, wilk w owczej skórze. Dlaczego tak dużo wilka w naszym języku?
Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska: – Wilk fascynuje, bo nie daje się oswoić. Od setek lat jest obecny w naszej kulturze i naturze. Jego istnienie w powszechnie używanych frazeologizmach te fakty tylko potwierdza. Jednak sens różnych frazeologizmów z biegiem lat zaciera się i często mamy do czynienia z jego niewłaściwym, odległym od pierwotnego, rozumieniem.

Polityka 33.2015 (3022) z dnia 11.08.2015; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "O wilku mowa"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021