Nauka

Cukrzyca nie boli, ale zabija.

Czy celebryci pomogą w walce z cukrzycą

Wysoki poziom cukru przyczynia się do miażdżycy i niszczy komórki śródbłonka naczyń krwionośnych. Wysoki poziom cukru przyczynia się do miażdżycy i niszczy komórki śródbłonka naczyń krwionośnych. JACOPIN/BSIP / EAST NEWS
Na nic ulotki i plakaty ostrzegające przed cukrzycą, by poprawić jej wykrywalność. Może przykład celebrytów okaże się skuteczniejszy?
Niestety w Polsce profilaktyka – zarówno samej cukrzycy, jak i jej powikłań – mocno kuleje.Loochnik/PantherMedia Niestety w Polsce profilaktyka – zarówno samej cukrzycy, jak i jej powikłań – mocno kuleje.

Gdy Dorota, siostra zmarłego nagle Roberta Leszczyńskiego – znanego dziennikarza muzycznego – usłyszała od lekarzy pytanie, od kiedy leczył się na cukrzycę, nie wiedziała, co odpowiedzieć. Nigdy się nie leczył, bo nie chorował. A w każdym razie na pewno o tym nie wiedział. Na początku września rzecznik Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota poinformował, że z ustaleń sekcji i przeprowadzonych badań toksykologicznych wynika, iż do zgonu doszło jednak w wyniku „zaburzeń metabolicznych w przebiegu cukrzycy”.

Polityka 41.2015 (3030) z dnia 06.10.2015; Nauka ; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Cukrzyca nie boli, ale zabija."
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013