Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Prekariat: narodziny klasy

Nowa książka Guya Standinga: jaki los czeka współczesnych prekariuszy

Partia Razem – czy to będzie propozycja dla polskich prekariuszy? Partia Razem – czy to będzie propozycja dla polskich prekariuszy? Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Guy Standing, wielki rzecznik prekariuszy, twierdzi, że nie ma powrotu do dawnego państwa dobrobytu, które rozwiązałoby ich problemy. Co w zamian?
materiały prasowe

Prekariat to pojęcie socjologicznie nieostre, narzeka Leszek Balcerowicz, przekonując, że nie musimy specjalnie troszczyć się o los prekariuszy, bo zadba o nich niezawodny rynek. Guy Standing, brytyjski ekonomista związany z University of London, autor opublikowanej właśnie przez Wydawnictwo PWN „Karty prekariatu”, do pewnego stopnia potwierdza opinię prof. Balcerowicza: tak, nie musimy zajmować się prekariatem. On zajmie się sobą. Póki co jest klasą społeczną w fazie organizacji, poszukiwania wspólnej świadomości i adekwatnego do niej programu politycznego.

Polityka 46.2015 (3035) z dnia 08.11.2015; Nauka ; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Prekariat: narodziny klasy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021