Krótka historia najsłynniejszego symbolu miłości

Sercowe sprawy
Mięsień, który pompuje krew, od tysięcy lat jest symbolem miłości. Był czas, że wycinano go z piersi zmarłych ukochanych i zabierano ze sobą do grobu.
Bóg Toth z głową małpy waży ludzkie serce, by stwierdzić, czy zasługuje ono na życie wieczne czy na potępienie, XII-XIII w. p.n.e.
Werner Forman/Universal Images Group/Getty Images

Bóg Toth z głową małpy waży ludzkie serce, by stwierdzić, czy zasługuje ono na życie wieczne czy na potępienie, XII-XIII w. p.n.e.

Luiza de Quengo została pochowana w ołowianym sarkofagu w kaplicy klasztoru św. Józefa w Rennes w 1656 r. Gdy archeolodzy kilka lat temu natrafili na dobrze zachowane ciało szlachetnie urodzonej Bretonki, postanowili dokładniej je zbadać. Mierząca 1,45 m wzrostu 60-latka była ubrana w skromną lnianą koszulę, wełniane kalesony, tunikę z wełny, pelerynę i buty na korkowej podeszwie. Nie wiadomo, czy bezdzietna wdowa po śmierci swego męża Toussaint de Perrein, Kawalera de Brefeillac, wstąpiła na ostatnie 7 lat życia do klasztoru, czy tylko zgodnie z ówczesnym zwyczajem kazała się pochować w stroju zakonnym.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj