Nauka

Sercowe sprawy

Krótka historia najsłynniejszego symbolu miłości

Bóg Toth z głową małpy waży ludzkie serce, by stwierdzić, czy zasługuje ono na życie wieczne czy na potępienie, XII-XIII w. p.n.e. Bóg Toth z głową małpy waży ludzkie serce, by stwierdzić, czy zasługuje ono na życie wieczne czy na potępienie, XII-XIII w. p.n.e. Werner Forman/Universal Images Group / Getty Images
Mięsień, który pompuje krew, od tysięcy lat jest symbolem miłości. Był czas, że wycinano go z piersi zmarłych ukochanych i zabierano ze sobą do grobu.
Luiza de Quengo została pochowana bez własnego serca, za to w sarkofagu towarzyszyło jej ukryte w specjalnym pojemniku serce ukochanego męża, Kawalera de Brefeillac.Rozenn Colleter/INRAP Luiza de Quengo została pochowana bez własnego serca, za to w sarkofagu towarzyszyło jej ukryte w specjalnym pojemniku serce ukochanego męża, Kawalera de Brefeillac.

Luiza de Quengo została pochowana w ołowianym sarkofagu w kaplicy klasztoru św. Józefa w Rennes w 1656 r. Gdy archeolodzy kilka lat temu natrafili na dobrze zachowane ciało szlachetnie urodzonej Bretonki, postanowili dokładniej je zbadać. Mierząca 1,45 m wzrostu 60-latka była ubrana w skromną lnianą koszulę, wełniane kalesony, tunikę z wełny, pelerynę i buty na korkowej podeszwie. Nie wiadomo, czy bezdzietna wdowa po śmierci swego męża Toussaint de Perrein, Kawalera de Brefeillac, wstąpiła na ostatnie 7 lat życia do klasztoru, czy tylko zgodnie z ówczesnym zwyczajem kazała się pochować w stroju zakonnym.

Polityka 7.2016 (3046) z dnia 09.02.2016; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Sercowe sprawy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021