Nauka

Dom pod Biegunem

Zimowe życie w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund

Polska Stacja Polarna w środku dnia Polska Stacja Polarna w środku dnia Ilona Wiśniewska / Polityka
W Zatoce Białego Niedźwiedzia, gdzie mieści się Polska Stacja Polarna, zimą nie mieszka nikt inny poza dziesięciorgiem Polaków, jednym Słowakiem i ośmioma psami, z których pięć dopiero za kilka tygodni otworzy oczy.
Polityka

Chyba muszą za nimi tęsknić – pracownik poczty w Longyearbyen na Svalbardzie (archipelag, a zarazem arktyczna norweska prowincja) kwituje starannie odbiór przesyłek z zagranicy. 16 kopert i 15 paczek różnej wielkości, starannie zaadresowanych i oklejonych znaczkami. Jan Bosko, słoneczniki, tęcza, kolegiata w Sieradzu, drukowane litery POLSKA. – Niektóre z tych listów leżą tu już kilka miesięcy – mówi, wystawiając wyładowany wózek na zewnątrz budynku, w miejsce chwilowo odśnieżone po zamieci.

Polityka 8.2016 (3047) z dnia 16.02.2016; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Dom pod Biegunem"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Niespotykanie niewidoczny człowiek. Minister Kościński

Tadeusz Kościński przyjął tekę ministra finansów, ale się nie cieszy. Nominacji nie zawdzięcza swoim kompetencjom, ale temu, że już w 2015 r. znalazł się w drużynie Morawieckiego. Teraz musi znaleźć pieniądze na wydatki projektowane na Nowogrodzkiej.

Joanna Solska
26.11.2019