Nauka

Niezawodna CRISPR/Cas9

Co przyniesie nauce poprawianie ludzkiego genomu

Chińczycy już w zeszłym roku donieśli, że po raz pierwszy udało im się zmodyfikować genom ludzkich zarodków, usuwając z nich wybrane geny. Chińczycy już w zeszłym roku donieśli, że po raz pierwszy udało im się zmodyfikować genom ludzkich zarodków, usuwając z nich wybrane geny. EAST NEWS
Świat obiegła wiadomość, że brytyjscy embriolodzy będą ingerować w ludzki genom, aby usuwać z niego szkodliwe mutacje. Do spektakularnego poprawiania natury ciągle jeszcze daleko.
Wizualizacja krystalicznej struktury nukleazy Cas9 przyczepionej do fragmentu DNA.Cas9 wiki project/Wikipedia Wizualizacja krystalicznej struktury nukleazy Cas9 przyczepionej do fragmentu DNA.

Wiele ludzkich embrionów obumiera w ciągu kilku pierwszych dni od poczęcia. Taka naturalna selekcja zapewne wywołana jest wadami genetycznymi. Jest to mechanizm zabezpieczający przed degeneracją i akumulacją mutacji genetycznych. Zgodnie z zasadami ewolucji, sformułowanymi przez Karola Darwina ponad 150 lat temu, przeżywają tylko osobniki najlepiej przystosowane. A dla ludzkich zarodków naturalnym środowiskiem, do którego muszą się przystosować, są najpierw jajowód, a następnie macica matki.

Jednak nauka wie bardzo niewiele o rzeczywistych przyczynach tych wczesnych poronień.

Polityka 9.2016 (3048) z dnia 23.02.2016; Nauka; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Niezawodna CRISPR/Cas9"

Czytaj także

Ludzie i style

Janusz Dzięcioł w szponach szołbizu

Wyluzowany Janusz Dzięcioł powtarza do kamery, że nie lubiłby siebie, gdyby się zmienił, dlatego się nie zmieni, chociaż kto wie, co sława przyniesie. Szołbiznes, mówią ludzie, jest jak walec, każdego rozgniecie, każdą głębię duchową zniweluje. Czy normalny człowiek po wygraniu bardzo popularnego programu telewizyjnego może z wygranym półmilionem złotych w kieszeni wrócić do bloków, do pracy?

Sławomir Mizerski
30.06.2001