Nauka

Niezawodna CRISPR/Cas9

Co przyniesie nauce poprawianie ludzkiego genomu

Chińczycy już w zeszłym roku donieśli, że po raz pierwszy udało im się zmodyfikować genom ludzkich zarodków, usuwając z nich wybrane geny. Chińczycy już w zeszłym roku donieśli, że po raz pierwszy udało im się zmodyfikować genom ludzkich zarodków, usuwając z nich wybrane geny. East News
Świat obiegła wiadomość, że brytyjscy embriolodzy będą ingerować w ludzki genom, aby usuwać z niego szkodliwe mutacje. Do spektakularnego poprawiania natury ciągle jeszcze daleko.
Wizualizacja krystalicznej struktury nukleazy Cas9 przyczepionej do fragmentu DNA.Cas9 wiki project/Wikipedia Wizualizacja krystalicznej struktury nukleazy Cas9 przyczepionej do fragmentu DNA.

Wiele ludzkich embrionów obumiera w ciągu kilku pierwszych dni od poczęcia. Taka naturalna selekcja zapewne wywołana jest wadami genetycznymi. Jest to mechanizm zabezpieczający przed degeneracją i akumulacją mutacji genetycznych. Zgodnie z zasadami ewolucji, sformułowanymi przez Karola Darwina ponad 150 lat temu, przeżywają tylko osobniki najlepiej przystosowane. A dla ludzkich zarodków naturalnym środowiskiem, do którego muszą się przystosować, są najpierw jajowód, a następnie macica matki.

Jednak nauka wie bardzo niewiele o rzeczywistych przyczynach tych wczesnych poronień. Powód jest oczywisty: bardzo mała liczba rzetelnych badań, gdyż z powodów etycznych niezwykle trudno jest eksperymentować na zarodkach ludzkich. Większość informacji pochodzi z obserwacji zarodków uzyskanych przez zapłodnienie in vitro i z ekstrapolacji wyników uzyskanych na zwierzętach. Jednak te pierwsze nie mają kontaktu z organizmem matki, a różnice w rozwoju myszy, owcy czy małpy i człowieka są ogromne, podobieństwa zaś mogą być bardzo złudne. Bez zbadania genetycznych podstaw rozwoju wczesnych zarodków ludzkich nie da się stwierdzić przyczyn ich obumierania, a co dopiero mówić o usuwaniu przyczyn tych wad.

Przełomowa decyzja HFEA

O wiele mniej etycznych oporów mają naukowcy w krajach Dalekiego Wschodu, takich jak Japonia, Korea Południowa, Chiny kontynentalne czy Tajwan. Od kiedy technologie nowoczesnych badań genetycznych stały się dostępne dla wszystkich, właśnie tam prowadzi się najwięcej badań na zarodkach ludzkich.

Brytyjska Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA) to publiczna komisja niezależna od ministerstwa zdrowia, a nadzorująca wszelkie działania lecznicze i prokreacyjne dotyczące ludzkiego rozmnażania, jak zapłodnienie in vitro, sztuczna inseminacja, badania nad zarodkami ludzkimi i płodnością czy uzyskiwanie i przechowywanie ludzkich komórek jajowych i plemników.

Polityka 9.2016 (3048) z dnia 23.02.2016; Nauka; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Niezawodna CRISPR/Cas9"
Reklama