Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Niezawodna CRISPR/Cas9

Co przyniesie nauce poprawianie ludzkiego genomu

Chińczycy już w zeszłym roku donieśli, że po raz pierwszy udało im się zmodyfikować genom ludzkich zarodków, usuwając z nich wybrane geny. Chińczycy już w zeszłym roku donieśli, że po raz pierwszy udało im się zmodyfikować genom ludzkich zarodków, usuwając z nich wybrane geny. EAST NEWS
Świat obiegła wiadomość, że brytyjscy embriolodzy będą ingerować w ludzki genom, aby usuwać z niego szkodliwe mutacje. Do spektakularnego poprawiania natury ciągle jeszcze daleko.
Wizualizacja krystalicznej struktury nukleazy Cas9 przyczepionej do fragmentu DNA.Cas9 wiki project/Wikipedia Wizualizacja krystalicznej struktury nukleazy Cas9 przyczepionej do fragmentu DNA.

Wiele ludzkich embrionów obumiera w ciągu kilku pierwszych dni od poczęcia. Taka naturalna selekcja zapewne wywołana jest wadami genetycznymi. Jest to mechanizm zabezpieczający przed degeneracją i akumulacją mutacji genetycznych. Zgodnie z zasadami ewolucji, sformułowanymi przez Karola Darwina ponad 150 lat temu, przeżywają tylko osobniki najlepiej przystosowane. A dla ludzkich zarodków naturalnym środowiskiem, do którego muszą się przystosować, są najpierw jajowód, a następnie macica matki.

Jednak nauka wie bardzo niewiele o rzeczywistych przyczynach tych wczesnych poronień.

Polityka 9.2016 (3048) z dnia 23.02.2016; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Niezawodna CRISPR/Cas9"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022