Nauka

Niezawodna CRISPR/Cas9

Co przyniesie nauce poprawianie ludzkiego genomu

Chińczycy już w zeszłym roku donieśli, że po raz pierwszy udało im się zmodyfikować genom ludzkich zarodków, usuwając z nich wybrane geny. Chińczycy już w zeszłym roku donieśli, że po raz pierwszy udało im się zmodyfikować genom ludzkich zarodków, usuwając z nich wybrane geny. EAST NEWS
Świat obiegła wiadomość, że brytyjscy embriolodzy będą ingerować w ludzki genom, aby usuwać z niego szkodliwe mutacje. Do spektakularnego poprawiania natury ciągle jeszcze daleko.
Wizualizacja krystalicznej struktury nukleazy Cas9 przyczepionej do fragmentu DNA.Cas9 wiki project/Wikipedia Wizualizacja krystalicznej struktury nukleazy Cas9 przyczepionej do fragmentu DNA.

Wiele ludzkich embrionów obumiera w ciągu kilku pierwszych dni od poczęcia. Taka naturalna selekcja zapewne wywołana jest wadami genetycznymi. Jest to mechanizm zabezpieczający przed degeneracją i akumulacją mutacji genetycznych. Zgodnie z zasadami ewolucji, sformułowanymi przez Karola Darwina ponad 150 lat temu, przeżywają tylko osobniki najlepiej przystosowane. A dla ludzkich zarodków naturalnym środowiskiem, do którego muszą się przystosować, są najpierw jajowód, a następnie macica matki.

Jednak nauka wie bardzo niewiele o rzeczywistych przyczynach tych wczesnych poronień.

Czytaj także

Świat

Miliard ludzi na świecie głoduje. Dlaczego? Bo jest okradanych przez nas – silniejszych i bogatszych

Rozmowa z Martínem Caparrósem, argentyńskim pisarzem, autorem zbioru reportaży „Głód”, o tym, dlaczego prawie miliard ludzi nie ma co jeść – mimo że żywności mamy aż za dużo.

Paulina Wilk
29.03.2016