Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Początek jest wszędzie

Między nauką a religią: prof. Michał Heller kończy 80 lat

Aktywność w sferze kosmologii nie przeszkadza w rozwijaniu innych zainteresowań Hellera – filozofii nauki, ostatnio także w coraz większym stopniu teologii nauki i intensywnych działań na rzecz dialogu między nauką i religią. Aktywność w sferze kosmologii nie przeszkadza w rozwijaniu innych zainteresowań Hellera – filozofii nauki, ostatnio także w coraz większym stopniu teologii nauki i intensywnych działań na rzecz dialogu między nauką i religią. Adam Golec / Agencja Gazeta
Kosmolog, filozof, fizyk, matematyk – ksiądz i profesor Michał Heller kończy 80 lat. Przez kilka dekad uparcie próbuje godzić współczesną naukę z wiarą. Jest autorem kilkudziesięciu książek – prowokujących dla religijnych ortodoksów, inspirujących dla ateistów.
materiały prasowe

Wierzę, żeby rozumieć – to pochodzące od św. Augustyna credo Michała Hellera. Wyraża się w nim przekonanie, że nie istnieje sprzeczność między wiarą religijną a naukową metodą wyjaśniania rzeczywistości. Przeciwnie, wiara może inspirować w poszukiwaniach kluczy do tajemnic Wszechświata, a obie sfery doświadczania rzeczywistości łączy Matematyka (pisana przez M). Michał Heller posługuje się dwiema przesłankami-hipotezami: po pierwsze, rzeczywistość jest matematyczna i „gdyby nie Matematyka, świata by nie było”.

Polityka 11.2016 (3050) z dnia 08.03.2016; Nauka ; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Początek jest wszędzie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >