Co ma wspólnego bezdech nocny ze wzwodem członka?

Złapać oddech
1,5 mln Polaków może cierpieć na bezdech podczas snu. To poważne schorzenie. Nieleczone grozi utratą zdrowia, a dziś także prawa jazdy.
Dopytywanie o wzwód członka w gabinecie lekarza rodzinnego bywa krępujące.
Matheus Vinicius/Unsplash

Dopytywanie o wzwód członka w gabinecie lekarza rodzinnego bywa krępujące.

Ośrodków specjalizujących się w diagnostyce bezdechów, posiadających kontrakty z NFZ, jest niewiele, więc kolejki do nich są kilkumiesięczne.
BVDC01/PantherMedia

Ośrodków specjalizujących się w diagnostyce bezdechów, posiadających kontrakty z NFZ, jest niewiele, więc kolejki do nich są kilkumiesięczne.

Pacjenci z bezdechami mają dwukrotnie wyższe ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.
Media for Medical/UIG/Getty Images

Pacjenci z bezdechami mają dwukrotnie wyższe ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.

Dopytywanie o wzwód członka w gabinecie lekarza rodzinnego bywa krępujące. Zwłaszcza gdy 50-letni pacjent przyszedł wyjaśnić przyczynę palpitacji serca i nadciśnienia, a nie zdaje sobie sprawy, że pierwszym objawem miażdżycy może być brak erekcji. Jeszcze bardziej się obruszy, kiedy podczas zbierania wywiadu lekarz zapyta go również, czy chrapie. Co to ma wspólnego z jego dolegliwościami? Nawet jeśli w nocy dostaje regularne kuksańce od żony, to jeszcze nie powód, by zdradzać tajemnice alkowy.

Przez długie lata tematu nie było. Polacy, rzec można, chrapali bezkarnie. Gdy kilka lat temu wyrastające jak grzyby po deszczu prywatne kliniki laryngologiczne zaczęły zwabiać ich oryginalnymi metodami likwidującymi tę przypadłość, o zagrożeniach wynikających z nieleczonego chrapania można było tu i ówdzie przeczytać. Ale moda minęła. Podobnie jak efekty tamtych zabiegów, utrzymujące się z reguły przez 5–6 lat.

Niestety, choć dolegliwość jest powszechna, medycyna nie bardzo potrafi uporać się z tym problemem. Doraźnie, gdy ktoś łagodnie chrapie po alkoholu, wystarczy go przewrócić na bok. Gdy przyczyną są przerośnięte migdałki lub skrzywiona przegroda nosa, operacyjnie można udrożnić górne drogi oddechowe. Ale kiedy problem tkwi w zbyt wiotkim podniebieniu, jego uniesienie i usztywnienie stanowi nie lada wyzwanie. Opatentowano już wiele metod: z użyciem laserów, implantów, rozmaitych fal poszerzających cieśń gardła, lecz efekty nie u wszystkich są długotrwałe. A u pacjentów z tzw. bezdechami, u których pozornie błaha dolegliwość zagraża życiu, skuteczność bywa najmniejsza. Jednak jakoś leczyć się trzeba! Zwłaszcza że od tego roku za ukrywanie chrapania i bezdechów sennych można stracić prawo jazdy.

Spać nie dajesz

Podobno bezdech senny trudno przed lekarzem zataić. Czyżby? Jeśli tym lekarzem (lub lekarką) jest ktoś, obok kogo śpisz (a raczej: komu spać nie dajesz), to na pewno szybko problem wychwyci. Bezdechy senne polegają na zaniku przepływu powietrza w drogach oddechowych dłuższym niż 10 sekund. Zlokalizowany u podstawy mózgu ośrodek oddechowy działa poza naszą kontrolą, więc gdy gardło jest zatkane, mięśnie klatki piersiowej oraz brzucha zaczynają coraz mocniej pracować i przy maksymalnym wysiłku – po kilkunastu lub kilkudziesięciu sekundach trwania bezdechu – dochodzi do przebudzenia, które udrożnia górne drogi oddechowe. Pierwszy skuteczny wdech objawia się gwałtownym, głośnym chrapnięciem. To słychać, bo przypomina nieraz walkę człowieka o haust powietrza.

Ale ilu lekarzom zapala się czerwona lampka, gdy do gabinetu wchodzi tęgi pacjent w średnim wieku z szeroką szyją, który skarży się na nadmierną senność podczas dnia, problemy z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy zaburzeniami rytmu serca? Podręcznikowy wzorzec chorego z bezdechem! Pacjenci nie są jednak świadomi, że czują się niewyspani wyłącznie z powodu bezdechu; ba, kto by się chwalił przed lekarzem, że chrapie? Gdyby było tak idealnie, jak niektórzy twierdzą – że łatwo te przypadki wychwycić – nie mielibyśmy w Polsce tak koszmarnej statystyki: spośród 1,5 mln mogących cierpieć na tę przypadłość leczy się niecałe 3 proc. To najgorszy wskaźnik w Europie (np. w Hiszpanii – 33 proc., w Holandii – 17 proc., w Czechach – 4,5 proc.). – Teraz, gdy w Unii Europejskiej pojawił się obowiązek kontroli kierowców, nastawienie do tej choroby powinno się diametralnie zmienić – ma nadzieję dr hab. Filip M. Szymański z I Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień zajmuje się chorymi z zaburzeniami oddychania podczas snu; również tymi, u których rozwinęły się już powikłania ze strony układu krążenia, gdyż bezdechów nie wychwycono u nich wcześniej.

Komisja Europejska zadecydowała, a polski minister zdrowia przypieczętował stosownym rozporządzeniem, aby kierowcy ze zdiagnozowanym i nieleczonym bezdechem sennym nie otrzymywali lub tracili uzyskane w przeszłości prawo jazdy. Lekarz wykonujący badania kontrolne lub uprawniające do zdobycia prawa jazdy musi się upewnić, czy przyszły kierowca – jeśli chrapie i cierpi na umiarkowaną lub ciężką postać zaburzeń oddychania podczas snu – korzysta z terapii. W przeciwnym razie otrzyma decyzję odmowną.

To dla wspólnego bezpieczeństwa – twierdzą autorzy zmian wprowadzonych do dyrektywy w sprawie prawa jazdy. Podobny wymóg obowiązuje od dawna w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Według danych zebranych przez Komisję Europejską bezdech senny jest jedną z głównych przyczyn senności u kierowców i zaburzonej koncentracji. Ponieważ problem dotyka przeważnie pacjentów otyłych, nie chodzi tu tylko o zwykłe niewyspanie – nadwaga sprzyja cukrzycy, a duży brzuch u osoby siedzącej za kierownicą ogranicza ruchy przepony i swobodny oddech, więc mózg zostaje odcięty od tlenu. Stąd senność i spóźniony refleks.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną