Nauka

Między niebem a piekłem

Co młyny i wiatraki mówią o naszej historii?

Młyn wiatrowy (Le Moulin de Moidre) z 1806 koło Mont Saint-Michel Młyn wiatrowy (Le Moulin de Moidre) z 1806 koło Mont Saint-Michel Bartosz Nowacki
Złodziej i oszust czy gościnny birbant i bawidamek? W kulturze europejskiej figura młynarza odgrywa rolę ważną, ale niejednoznaczną. Podobnie powikłana jest symbolika miejsca jego pracy – młyna.
„Henryk IV z wizytą u młynarza Michaud”, Alexandre Menjaud, 1807 r.AN „Henryk IV z wizytą u młynarza Michaud”, Alexandre Menjaud, 1807 r.

W 2012 r. archeolodzy odsłonili w Szkotowie koło Nidzicy pozostałości starego młyna. Zlokalizowano go na podstawie mapy z XVIII w., ale znalezione ślady sugerowały, że młyn stał tu już w XIV w., jest zatem jednym z najstarszych w Polsce. Jego budowniczowie mogli pochodzić ze Szkocji, co sugeruje nazwa wsi, a w czasach oświecenia pracował w nim inny obcokrajowiec o nazwisku Pattora. Być może młynarza sprowadził z podróży po Hiszpanii ktoś z rodu Kostków, ówczesnych właścicieli Szkotowa.

Polityka 17.2016 (3056) z dnia 19.04.2016; Nauka ; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Między niebem a piekłem"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021