Nauka

Zika nie znika

Świat drży przed groźnym wirusem

Aedes albopictus, jeden z dwóch gatunków komara, który przenosi wirusa zika. Aedes albopictus, jeden z dwóch gatunków komara, który przenosi wirusa zika. James Gathany/Centers for Disease Control and Prevention/AP / Fotolink
Wirus Zika zabił najpierw kilka osób. Dziś drży przed nim pół świata. Za kilka miesięcy może to być już cały świat.
Wirus zika. Obraz z mikroskopu elektronowego.Cynthia Goldsmith/CDC Wirus zika. Obraz z mikroskopu elektronowego.

Im bliżej lata, tym bardziej rosną w USA obawy przed wirusem Zika. Nadchodzi czas wakacji, więc częstszych wyjazdów, a wraz ze wzrostem temperatury i wilgotności przybędzie komarów, w których namnaża się ten zarazek i które przenoszą go na człowieka. Jeśli spojrzeć na mapę Ameryki Północnej, granica ich przewidywanego zasięgu dochodzi na Wschodnim Wybrzeżu aż do Kanady, więc nie są to już tylko regiony subtropikalne.

Zbliża się też czas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, a Brazylia, najprawdopodobniej za sprawą plag wspomnianych owadów, stała się dla wirusa Zika szczególnie gościnnym gospodarzem.

Polityka 18.2016 (3057) z dnia 26.04.2016; Nauka ; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Zika nie znika"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021